یکی از توانایی های ایرانی:معرفی شبیه‌ساز ثابت پرواز هواپیمای ایران ۱۴۰

بطور کلی شبیه‌سازهای پرواز به دو دسته شبیه‌سازهای ثابت (FTD) و شبیه‌سازهای متحرک (FFT ) طبقه‌بندی می گردد که بخش عمده ای از تمارین و آموزشهای خلبان توسط شبیه سازهای نوع اول یعنی شبیه سازهای ثابت صورت می پذیرد. شبیه سازهای ثابت غالبا جهت آموزش نحوه عملکرد آلات دقیق و همچنین رفتار دینامیکی هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد. در این میان گروه دیگری از شبیه سازهای پرواز وجود دارد که برای بررسی رفتار سیستم‌های ساخته شده و توسعه پیدا کرده در هواپیما استفاده می شود و هدف از طراحی و ساخت آنها آشنا کردن کاربران سیستم با عملکرد رفتاری آن، همراه با هزینه و خطر اندک می باشد؛ حال آنکه شبیه‌ساز‌های مهندسی در حوزه طراحی سیستم‌ها به کار می‌روند و برای طراح این امکان را فراهم می‌کنند که پیش از آنکه دست به ساخت و آزمایش سیستم بزند، با هزینه‌ای بسیار کمتر، از عملکرد رفتاری طرح مورد نظر خود آگاه شود. در دسترس داشتن شبیه‌سازی که دورنمایی همه‌جانبه و کامل از رفتار سیستم مورد بحث در اختیار طراح قرار دهد، در حال حاضر به عنوان یک نیاز غیرقابل انکار در فرایندهای مهندسی مورد توجه قرار می‌گیرد.

شبیه‌ساز پرواز پایه ثابت پژوهشگاه هوافضا نیز از این قبیل شبیه سازها می باشد. برخی از مزایای استفاده از این شبیه ساز پرواز عبارتند از:آموزش آلات دقیق هواپیما، آموزش جانمایی کلید و سوئیچ ها، آموزش نحوه عملکرد سامانه های هواپیما، کاربرد در تحقیقات، عدم محدودیت در زمان و مکان استفاده، مدل‌سازی ایمن عیوب رفتاری هواپیما، کاهش ترافیک هوایی در مناطق آموزشی، افزایش ضریب ایمنی پرواز، و انعطاف‌پذیری برنامه آموزش با کمترین هزینه و در محیطی امن. در این شبیه‌ساز معادلات پرواز و سیستمهای هواپیما برای دو شرایط عادی و اضطراری در نظر گرفته شده است. از دیگر قابلیت های این این شبیه ساز سامانه ویژن آن می‌باشد که توسط آن چشم انداز بیرون هواپیما بصورت ۳ بعدی نمایش داده می شود همچنین کلیه ابزارآلات، سوئیچ‌ها و کابین خلبان مطابق با نمونه اصلی ساخته و جانمایی شده است.

شبیه ساز پرواز ثابت هواپیمای ایران ۱۴۰ در سال ۱۳۸۹به کارفرمای خود یعنی شرکت هواپیما سازی ایران (هسا) تحویل داده شد. شایان ذکر است که بخش هایی از این شبیه ساز از جمله سوئیچ های مکانیکی، سطوح کنترلی و سازه مکانیکی کابین این شبیه ساز توسط شرکت هسا ساخته شده است.

در ادامه برخی از مهمترین ویژگی های این شبیه ساز پرواز بیان شده است.

شبیه سازی سیستم خلبان خودکار
شبیه سازی سیستم GPS
شبیه سازی سیستم TCAS
شبیه سازی سیستم EGPWS
شبیه سازی پنل استادخلبان
شبیه‌سازی سامانه صوتی هواپیما
شبیه سازی پنل ابزار دقیق هواپیما
برنامه مدیریت
شبیه سازی چشم انداز بیرون هواپیما (ویژن) شامل:
شبیه سازی پوسته زمین با استفاده از تصاویرماهوره ای زمین.
استفاده از داده های حقیقی جغرافیایی برای شبیه سازی نوع کاربری مناطق زمین.
نمایش دریاچه ها، سدها، شهرها، روستاها، زمین‌های زراعی، جنگل‌ها و غیره در محل حقیقی خود.
جایگزاری مدل‌های سه بعدی ساختمان‌ها، درختان و ابنیه شاخص در محل واقعی خود.
جایگزاری و ساخت فرودگاه‌ها بر اساس شکل و استانداردهای واقعی همان فرودگاه.
نمایش انواع وضعیت آب و هوا شامل هوای صاف، بارانی، برفی، ابری، مه آلود، غبار آلود و ترکیبی.
تغییر وضوح دید در تمامی ساعات شبانه روز.
شبیه سازی آب و هوا به‌طور تصادفی و یا واقعی همان منطقه.
قابلیت نمایش انواع ابر دو بعدی و سه بعدی در چندین لایه.
شبیه‌سازی تمامی ساعات شبانه روز با لحاظ جزئیات و زوایای نور و طول سایه اجسام.
استقرار و نمایش موقعیت خورشید، ماه و ستارگان با توجه به زمان مورد نظر در مکان حقیقی خود.
در نظر گرفتن جزئیات نور چراغها، ساختمان‌ها، خیابان‌ها و فرودگاه‌ها در ساعات مختلف شبانه روز.
نمایش تمامی چراغ‌های باند و ساختمان‌های فرودگاه در شب طبق استانداردهای موجود در همان فرودگاه
نمایش چراغ‌ها و نور جلوی هواپیما در شب.
بازتاب نور خورشید بروی آب و برف.
قابلیت ایجاد ترافیک‌های هوایی و تعریف انواع سناریوهای پروازی.
تشخیص برخورد هواپیما با سطح زمین.
قابلیت نمایش محیط ۳۶۰ درجه بطور همزمان.
کنترل و تعیین وضعیت شبانه روز

نمایندگی رسمی داهوا ایران کیست ؟

هولدینگ فراگستر، در سال نود و چهار با هدف ارائه خدمات کامل تر در حوزه حفاظت الکترونیک با چهار شرکت فراگستر الکترونیک، شرکت فراگستر هوشمند، شرکت فراگستر اسپان توان و شرکتمهندسی مشاور آدورا فعالیت خود را به شکل جدید آغاز نمود. فراگستر نمایندگی اصلی شرکت داهوا در ایران است.

– شرکت فراگستر الکترونیک:

این هولدینگ با محوریت شرکت فراگستر پرشیا الکترونیک که در سال ۱۳۸۲ تاسیس شده بود ادامه فعالیت داد. فراگستر الکترونیک با هدف تامین تجهیزات، طراحی، مشاوره و اجرای سامانه های حفاظت الکترونیک وارد اقتصاد کشور گردید و با بهره گیری از گروه های تخصصی در شاخه های متنوع خدمات پس از فروش را به مشتریان ارائه می دهد . شرکت فراگستر پرشیا الکترونیک نماینده انحصاری شرکت های ۷ TECHو MAXRON کره جنوبی، Albatron تایوان، Optina مالزی، SENTRY 360 آمریکا، SURVEON تایوان و NETAVIS اتریش در ایران می باشد.  نگاه فراگستر به سوی آینده است و برای رسیدن به هدف اصلی که همان رضایت مشتری می باشد همگام با گسترش روز افزون فن آوری و ارائه جدیدترین سامانه های حفاظتی در کنار تیم و کادر مجرب و حرفه ای شبانه روز تلاش خواهد کرد. همچنین داهوا  یکی از شرکت های دوربین مداربسته ای است که فراگستر نماینده آن است. داهوا تکنولوژی به عنوان تامین کننده سیستمهای نظارت تصویری پیشرفته فعالیت خود را در سال ۲۰۰۱ میلادی اغاز نمود .

– شرکت فراگستر هوشمند:

در ابتدای سال نود و پنج شرکت فراگستر هوشمند دانا با هدف پوشش دادن به نیازهای مدرن بازار در شاخه های مرتبط با مهندسی کنترل در صنعت حفاظت تاسیس گردید.

شاخه های فعالیت شرکت فراگستر هوشمند:

  • کنترل دسترسی ( اکسس کنترل)
  • خانه هوشمند (اسمارت هوم)
  • قفل هوشمند
  • آیفون تصویری ( اینترکام)
  • حفاظت پیرامونی (آلارم – دزدگیر)

– شرکت فتکو:

شرکت فتکو در سال ۱۳۹۰ تحت گروه هلدینگ شرکتهای فراگستر با نام ثبتی فراگستر اسپان توان(سهامی خاص) در جهت تکمیل زنجیره تولید صنایع داخلی و قطع وابستگی و استقلال اقتصادی قرار گرفته و روز به روز به وسعت و دامنه فعالیت آن افرزوده می گردد.

تامین کابل و تجهیزات پسیو مورد استفاده در صنعت حفاظت الکترونیک از اصلی ترین ماموریت های شرکت فتکو می باشد.

– شرکت مهندسی مشاور آدورا:

شرکت مهندسی مشاور آدورا با نام ثبتی سامان اندیشان آدورا از سال هشتاد و هشت افتخار دارد بعنوان مشاور و ناظر پروژه های حفاظت الکترونیک در سطح پروژه های بزرگ کشور انجام وظیفه نماید. در اختیار داشتن منابع علمی/تجربی و سابقه کار مفید حدود دو دهه در بخش های مختلف حفاظت الکترونیک و یاری گرفتن از بهترین تخصص ها توانایی ماست.

مدیر عامل شرکت مهندسی مشاور آدورا از سال نود و دو بعنوان ریاست کمیسیون مشاوران اتحادیه سراسری شرکت های حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی انجام وظیفه می نماید.

Dahua Technology

مدیران هولدینگ فراگستر به دنبال بهترین ها هستند و بهترین ها را شایسته مشتریان خود می دانند.

دوربین های مداربسته داهوا گذشته از داشتن گواهینامه ISO9001  سیستم های مدیریت کیفیت، و برخی از گواهی نامه های بین المللی مانند UL، CE، FCC را نیز دارا می باشد. دوربین های داهوا با اعتبار بالادر اروپا، امریکا، ژاپن و همچنین تایوان به فروش می رسد .

یکی از معجزات دارویی عسل طبیعی را بشناسیم: درمان شقاق با عسل!

درمان شقاق با عسل یکی از مطمئن ترین روش ها و البته قدیمی ترین روش ها می باشد.با این روش میتوان این بیماری در خانه درمان نمود البته اگر وخامت خیلی زیادی نداشته باشد.این روش البته برای شقاق مقعدی حاد به کار برده می شود و برای نوع مزمن باید حتما به پزشک مراجعه شود.

برای درمان شقاق مقعدی با عسل باید مقداری عسل طبیعی را بر روی ناحیه مربوطه بریزید و خوب ماساژ دهید.این کار موجب می شود که ناحیه آسیب دیده نرم تر شود و خون رسانی به آن بهبود یابد.علاوه بر آن عسل خاصیت آنتی بیوتیک تیز دارد و میکروب ها و باکتریها را به صورت موضعی از بین خواهد برد.

باید توجه داشته باشید که مهمترین نکته در درمان شقاق مقعدی با عسل این است که از نوع طبیعی و مرغوب عسل استفاده کنید زیرا آنچه باعث می شود بافتهای مقعد ترمیم شوند و زودتر به هم جوش بخورند در واقع شهد گل و همینطور اعمالی است که زنبور بر روی آن انجام می دهد و نه شیرینی آن.

شقاق مقعدی چیست؟
شقاق یک کلمه عربی است و در لغت به معنی ترک خوردگی یا چاک خوردگی می باشد.این اصطلاح در انگلیسی فیشر نام دارد.به طور کلی شقاق مقعدی به معنی ترک خوردن دیواره مقعد می باشد.البته زخم شدن دیواره داخلی مقعد نیز شامل آن می شود.هنگامی که در دیواره داخلی مقعد التهاب یا زخمی به وجود آمده باشد فرد به بیماری شقاق مقعدی دچار شده است.در موارد مختلف شدت آن متفاوت است و ممکن است بیماری تنها در حد زخم های سطحی و التهاب های زود گذر باشد و در برخی موارد دیگر ممکن است حتی زخم های عمیق ویا حتی پارگی در ناحیه مقعد ایجاد شده باشدهمانگونه که پیشتر نیز گفته شد درمان شقاق مقعدی با عسل یکی از بهترین گذینه های ممکن است.این بیماری بنابه دلایل مختلفی به وجود می آید که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شقاق مقعدی می توانید به صفحه شقاق مقعد در ویکی پدیا مراجعه نمایید.

علل به وجود آمدن شقاق مقعدی چیست؟
بیماری شقاق مقعدی ممکن است برای هر فردی با هر سنی حتی شیرخواران نیز پیش بیاید.شاید مهمترین عامل به وجود آمدن شقاق مقعدی و همینطور زخم مقعد فشار آمدن بیش از حد به مقعد باشد.عمدتا یبوست باعث به وجود آمدن این بیماری می شود زیرا با سفت شدن و زخیم شدن مدفوع، در حین خارج شدن از مقعد به آن آسیب وارد می کند.در مواردی حتی عکس این قضیه نیز صادق است و اسهال های شدید نیز می توانند عامل پدیدار شدن این بیماری ها باشد.

یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن زخم مقعد و یا شقاق مقعدی بیماری کرون است که البته در موارد بسیار نادری ممکن است باعث به وجود آمدن این بیماری باشد.از دیگر عواملی که باعث به وجود آمدن درد و یا زخم در ناحیه شقاق می شود می توان به استرس، صرف کم مایعات، زور زدن بیش از حد در حین دفع مدفوع و … اشاره نمود.

علل به وجود امدن شقاق مقعدی چیست؟
علل به وجود امدن شقاق مقعدی چیست؟

درد مقعد در بیماری شقاق:
این درد از نوع سوزش و همینطور درد عضلانی است.در برخی موارد خارش نیز به آنها اضافه می شود.در نمونه های حاد عمدتا بیماری زخم مقغد با خارش همراه خواهد بود و گاهی سوزش نیز احساس می شود اما در هنگامی که بیماری پا را فراتر قرار داده و وارد مرحله مزمن شده است درد عضلانی نیز شدت میابد و خارش بیشتر به سوزش تبدیل می شود.

علائم ابتلا به زخم مقعد یا شقاق مقعدی :
۱- احساس درد در حین نشستن بر روی صندلی و یا زمین
۲- احساس خارش و همینطور سوزش در ناحیه مقعد
۳- احساس درد در ناحیه مقعد پس از مدتها بعد از دفع مدفوع
۴- داشتن درد در حین خروج مدفوع از بدن
۵- وجود خون در مدفوع یا وقوع خون ریزی در حین این عمل
۶- وقوع خون ریزی در ناحیه مقعد در حالت معمولی
۷- مشاهده شدن رگه های خونی بر روی سطح دستمال کاغذی استفاده شده یا مدفوع

انواع شقاق مقعدی:
به طور کلی دو نوع شقاق مقعدی وجود دارد.اگر از زمان ابتلا به بیماری تا مدت ۸ هفته درمان موفقیت آمیز بود شقاق حاد بوده است و در صورتی که مدت زمان درمان بیشتر از ۸ هفته طول بکشد شقاق مزمن صورت گرفته است.با وارد شدن بیماری شقاق به مرحله مزمن آن، خونرسانی به محل زخم کاهش خواهد یافت زیرا دریچه مقعد دچار انقباض شدید می شود.از عوامل شقاق مزمن این است که دو لبه ای که دچار آسیب دیدگی شده اند به یکدیگر خواهند رسید اما به دلیل عدم خون رسانی جوش نمی خورند و متاسفانه در برخی موارد یک زائه مزاحم نیز بین آنها به وجود خواهد امد.

چه کارهایی به درمان شقاق کمک می کند؟
علاوه بر درمان شقاق مقعدی با عسل روش ها و راه های دیگری برای درمان بیماری های زخم مقعد و شقاق مقعدی وجود دارد.از جمله این روشها می توان به روشهای زیر اشاره کرد:

۱- سلولز ها و پسیلیوم ها می توانند نقش بسزایی در ترمیم بافت مقعد داشته باشند زیرا دارای فیبر هستند و باعث نرم تر شدن دیواره مقعد می شوند.

۲- قرار دادن حوله گرم بر روی مقعد.این کار باعث می شود که در صورت گرفتگی عضلات، این مشکل برطرف شود.

۳- پس از اتمام دفع مدفوع ناحیه مربوطه را با صابون بشویید.برای این کار ترجیحا از صابون بچه استفاده کنید.پس از آن می بایست مقعد را به خوبی با آب بشویید و با حوصله یا دستمال کاغذی نرم کاملا خشک کنید.

۴- در طول روز به تعداد دفعات سه بار و هر بار ۱۰ الی ۲۰ دقیقه درون آب گرم بنشینید.این کار موجب می شود که عضلات شل شوند و خونرسانی به آنها بهبود یابد.

چه مواردی میتواند شقاق مقعدی و زخم مقعد را بدتر کند؟
۱- سرطان خون
۲- باردار شدن به طور متعدد برای خانم ها
۳- یبوست های مکرر و شدید
۴- بیماری های نقص ایمنی
۵- ابتلا به بیماری کرون

انجام جراحی سینه بعد از سرطان پستان!

به طور کلی جراحی زیبایی سینه به سه دسته تقسیم بندی می شود

پروتز سینه
ماموپلاستی
ماستوپکسی

بازسازی سینه پس از سرطان پستان
متاسفانه در کشور ما روز به روز جراحی سرطان سینه در حال افزایش است، یکی از نکاتی که از پیشرفت بیماری پیشگیری می کند اطلاع رسانی در خصوص این بیماری است ، زیرا سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان بانوان می باشد، روش های مختلفی برای بازسازی سینه پس از سرطان وجود دارد که استفاده از پروتز یکی از روش های بازسازی سینه پس از سرطان است.

سوالات مختلفی در خصوص بازسازی سینه پس از پروتز بیان می شود که در ذیل برخی از آنها را شرح خواهیم داد.

چه مدت پس از جراحی سرطان سینه می توان بازسازی سینه را انجام داد؟
مدت زمان بازسازی سینه پس سرطان بسته عوامل مختلفی دارد، در برخی از اشخاص می توان همزمان با جراحی درمان سرطان سینه ، پروتز سینه را انجام داد،که نیازمند شرایط خاصی می باشد، اما در برخی از بیماران نیاز است که دوسال از عمل جراحی ماستکتومی سپری شده باشد تا بتوان پروتز سینه را انجام داد، علت این امر احتمال عود کمتر سرطان در این اشخاص می باشد.

چگونه بازسازی سینه پس از سرطان پستان انجام می شود
به شکل کلی بازسازی سینه را یا توسط پروتز انجام می دهیم یا با کمک نسوج بخش های مختلف بدن و یا ترکیب این دو روش با یکدیگر انجام می دهیم.

برای اشخاصی که رادیوتراپی انجام نداده اند می توان با در یک مرحله پروتز گذاری را انجام داد، البته این امر نیازمند پوست کافی می باشد،سپس در یک مرحله دیگر نیاز است که بازسازی نوک سینه انجام شود،بازسازی نوک سینه معمولا ۶ ماه بعد انجام می شود.

در صورتی که پوست کافی نباشدبه کمک وسیله ی گشاد کننده پوست که به آن Tissue expander می گویند می توان سایز مناسبی را ایجاد کرد و سپس پروتزگذاری را انجام داد .

اشخاصی که رادیوتراپی را انجام می دهند، حتما باید از نسوج بخش های مختلف استفاده شود. زیرا پوست خشک و سفت می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، معمولا از بخش های شکم ، عضله پشتی قفسه سینه استفاده می شود.

آیا بازسازی سینه به بیمار توصیه می شود
به تمامی بانوانی که سرطان سینه داشته اند توصیه می شود که بازسازی سینه پس از سرطان را انجام دهند، بازسازی پستان نه تنها در روحیه شخص بسیار تاثیر گذار است بلکه سبب می شود شخص اعتماد به نفس از دست رفته ی خود را مجددا به دست بیاورد.

پروتز سینه
پروتز سینه یکی ازجراحی های محبوب است که امروزه بسیاری از بانوان از این عمل استقبال کرده اند ، معمولا بانوانی که سایز سینه های آنها کوچک است برای این جراحی کاندید مناسبی می باشند ، با انجام پروتز سینه شخص اعتماد به نفس قابل توجهی پیدا می کند زیرا این عمل سبب جذابیت بیشتر شخص می شود .

برای بزرگ کردن سینه ها و فرم دادن به آنها پروتز سینه یک روش ماندگار و مداوم است .

افتادگی سینه ها در اثر عوامل مختلفی نظیر زایمان های متعدد ، شیردهی و بالا رفتن سن رخ می دهد ، در برخی از مواقع این عوامل سبب کوچک شدن سینه ها می شود ، در برخی از مواقع زمانی که شخص کاهش وزن شدیدی دارد حجم سینه ها نیز کاهش می یابد ، در برخی از اشخاص کوچک شدن سینه ها به علت موروثی بودن است .

نحوه پروتز سینه
برای پروتز سینه نیاز است که یک برش در سینه ایجاد شود تا بتوان پروتز را در سینه قرار داد ، این شکاف باید بسیار ظریف باشد ، معمولا جراح سینه برش را در دور هاله ی سینه و یا در زیر بغل ایجاد می کند ، در اغلب موارد دکتر نصیری برش را در زیر سینه ایجاد می کند .

اندازه پروتزها
در ابتدا نیاز است بدانید که پروتزها انواع مختلفی دارند برخی از پروتزها آب نمکی و برخی دیگر سیلیکونی می باشند ، دکتر نصیری با توجه به نیاز بیمار یکی از پروتزها را برای بیمار در نظر می گیرد .

سایز پروتزسینه را خود بیمار انتخاب می نماید ، پروتزها علاوه بر سایزهای مختلف دارای اشکال مختلف نیز می باشند ، برخی از پروتزها مخروطی و برخی دیگر از پروتزها گرد می باشند ، البته برخی دیگر از پروتزها ممکن است به شکل قطره اشکی نیز باشند .

چندین روش برای پاکسازی درب و پنجره های شیشه ای!

تمیز کردن شیشه کابین دوش حمام

خانه داری: اگر شما هم در منزل تان دارای دوش های شیشه ای هستید، مطمئنا تمیز کردن آن ها برایتان معضل بزرگی است. هر بار که یکی از اعضای خانه دوش می گیرد، شیشه ها پر از لکه های آب می شود و اگر زود به زود آن ها را تمیز نکنید، سر و کله ی جرم ها و قارچ ها هم پیدا می شود. گاهی این مسئله آن چنان شما را می آزاراد که آرزو می کنید ای کاش در بازسازی دکوراسیون تان، به جای شیشه از پرده ی حمام استفاده کرده بودید؛ هرچند که شیشه شیک تر و لوکس تر به نظر می رسد.

اما باور دارم همیشه برای هر کاری، راهی هست که دردسرش کمتر است. به همین دلیل امروز می خواهم برای تمیزکاری شیشه های حمام تان راه های ساده ای در اختیارتان بگذارم تا بلکه اندکی از فشار و دغدغه ی روزانه تان بکاهد.

در ابتدا خبر بد اینکه در صورت انباشته شدن آب سخت و تجمع صابون بر روی سطوح شیشه ای که به صورت شیشه رنگی می باشد، ممکن است لکه ها و آسیب های دائمی بر آن ها ایجاد شود. تمیزکاری در ظاهر این انباشتگی آلودگی را از بین می برد، اما آسیبی که ایجاد شده است را نه. به همین دلیل اولین و بهترین کار، جلوگیری از این اتفاق با پاک کردن سطوح بعد از هر بار استفاده از حمام به وسیله ی شیشه روب (وسیله ی سر لاستیکی که با آن شیشه را پاک می کنند) و پارچه ی میکروفایبر است. اگر ۸ گام ساده برای حفظ تمیزی و نظم در حمام که چیدانه پیش از این به شما پیشنهاد داده است را رعایت کنید، همواره حمامی تمیز خواهید داشت.

شیشه روب ها و پارچه های میکروفایبر برای تمیز کردن شیشه
شیشه روب وسیله ای است مانند برف پاک کن که یک دسته و یک تیغه ی لاستیکی مسطح و طویل برای پاک کردن یا زدودن لکه ها از روی سطح دارد.
پارچه های میکروفایبر نیز ابزارهای مناسبی برای مبارزه بر علیه لکه های آب و تجمع صابون هستند و مزیت شان این است که می توان برای مکان های با دسترسی سخت مانند زیر دسته ی درب ها یا گوشه های تنگ از آن ها استفاده کرد.

تمیز کردن شیشه حمام با شوینده های روزانه
بعد از پاک کردن سطوح شیشه ای حمام (مرحله ی قبل)، کارتان را با استفاده از یک شوینده به صورت روزانه تکمیل کنید. ما پیشنهاد می کنیم خانه خود را با شوینده های خانگی برق بیاندازید. بهترین بخش تمیزکاری روزانه این است که بدون نیاز به تمیزکاری عمیق و خسته کننده، شیشه ها درخشان باقی می مانند.

بدین منظور می توانید از شوینده های مخصوص سطوح شیشه ای که در بازار هستند، استفاده کنید. اگر هم می خواهید اسپری ای بدون مواد شیمیایی داشته باشید که هم از نظر مالی و هم محیطی زیان نداشته باشد، ضمن اینکه ممکن است بتوانید از پاک کننده های طبیعی با قدرت پاک کنندگی جادویی شان استفاده کنید، می توانید از این دستورالعمل هم پیروی کنید:
نیم پیمانه آب اکسیژنه، نیم پیمانه الکل، یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری براق کننده ی ظروفماشین ظرفشویی را در یک بطری اسپری مخلوط کنید. سپس بطری را با آب پر کنید و به آرامی تکان دهید تا مواد بدون کف کردن ترکیب شوند. ضمنا آن را از تابش آفتاب دور نگه دارید.

تمیزکاری عمیق شیشه کابین دوش حمام
بسیاری از ما در کش و قوس درگیری های روزمره، شاید از تمیزکاری های روزانه بازمانیم و این یعنی تجمع آلودگی، جرم و لکه های سخت. بنابراین برای تمیز کردن آن ها راه حلی فراتر از یک شیشه روب ساده نیاز است.
برای زدودن سفیدک ها و لکه های آب سخت باید از شوینده های قوی استفاده کرد که چون حاوی مواد شیمیایی مضر برای پوست هستند، موقع استفاده از آن ها حتما باید دستکش پوشید. البته پیشنهاد می کنم از ۷ روش آسان و ارزان برای تمیز کردن هر چیزی در خانه غافل نشوید.

شوینده طبیعی برای تمیز کردن سطوح شیشه ای حمام
می دانم که ماده ی معجزه گر جوش شیرین را خوب می شناسید. در اینجا هم مخلوط جوش شیرین و آب، شوینده ای ضد سفیدک ایجاد می کند. نسبت های لازم برای مخلوط کردن بسته به مقدار شوینده ای که نیاز دارید، متفاوت است. برای شروع، به میزانی آب به نیم پیمانه جوش شیرین اضافه کنید تا یک خمیر غلیظ به دست آید و با استفاده از یک اسفنج غیر ساینده بر شیشه بمالید و آن را با سرکه بشویید.

کاربرد تابلوهای برجسته در ساختمان های اداری چیست؟

یکی از قدیمی ترین و حروف برجسته در صنعت تابلو سازی می باشد که قابلیت نوری پردازی از رو و نیز نور از ز یر یا به اصطلاح نور اندریک را دارد و حروف استیل در رنگهای مختلف یا پتینه کاری شده مورد استفاده است حروف پلاستیک یا نئون پلاستیک این نوع ساختار را میتوان جزو قدیمی ترین حروف نور از پشت تابلو سازی نامید

تابلو حروف برجسته چلنیوم چیست؟
چلنیوم یکی از انواع حروف برجسته میباشد که چند سالی از ورود آن به بازار نمی گذرد در حال حاضر یکی از زیباترین و پرمصرف ترین نوع تابلو سازی تهران میباشد که زیبایی و تنوع رنگ و اندازه آن موجب شده خواهان بیشتری نسبت به سایر حروف برجسته پیدا کند . این نوع تابلو ها در رنگها و اندازه های مختلف عرضه میگردد که قابلیت روشنایی نیز دارد .

چلنیوم نوعی آلیاژ میباشد که در مقابل عوامل جوی محیطی بسیار مقاوم میباشد و به راحتی در مقابل آفتاب و یا بارندگی باران رنگ خود را از دست نمی دهد . رویه حروف چلنیوم از جنس پلگسی گلس ساخت کشور تایوان میباشد که در انواع رنگهای مختلف موجود و با انتخاب مشتریان در حروف چلنیوم استفاده میشود . برای اینکه نصب این تابلو های تمیز و شیک باشد از یک زیره به عنوان مثال از ورقهای PVC استفاده میشود که لامپهایی که برای روشنایی تابلو استفاده میشود نیز بر روی این ورقها نصب میگردد .

رنگ و اندازه لبه چلنیوم با توجه به مارکهای متعددی که وجود دارد ، متفاوت است ولی اصلی ترین و معروفترین لبه چلنیوم با مارک تجاری آلوراپید شناخته شده که در ۱۴ رنگ و در اندازه های ۹ سانت ، ۱۱ سانت و ۱۴سانت موجود میباشد . بیشترین رنگهای استفاده شده در کشورمان رنگ های استیل ( نقره ای ) ، مشکی ، و طلایی و بیشترین اندازه لبه چلنیوم استفاده شده ۹ سانت و درصد خیلی کم ۱۱ سانت میباشد . انواع دیگر چلنیوم با مارکهای دیگری نیز وجود دارند که هرکدام مزیت خاص خود را دارد . به عنوان مثال برای حروف چلنیوم با قطر های کم ( حروف ریز ) بدلیل مشکلات ساخت از لبه ۷ سانت نیز استفاده میشود .

عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی): مزایا، عوارض و هزینه

اگر پوست اضافی یا چربی زیادی در ناحیه شکمتان وجود دارد و با رژیم لاغری سختگیرانه و ورزش مداوم نتوانسته‌اید آن را از بین ببرید، عمل جراحی زیبایی شکم یا در اصطلاح پزشکی ابدومینوپلاستی را به شما توصیه می‌کنیم. در این عمل جراحی عضله‌های دیواره شکم سفت می‌شود و پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود تا شکم صاف و تخت شود. عمل زیبایی شکم با لیپوساکشن تفاوت دارد، البته در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید لیپوساکشن را نیز در کنار ابدومینوپلاستی انجام دهید.

متقاضیان درمان
متقاضی جراحی زیبایی شکم باید از شرایط کلی زیر برخوردار باشد:

برخوردار از سلامت عمومی مناسب و دارای وزن ثابت
دارای انتظارات واقع‌بینانه از نتیجه جراحی زیبایی شکم
نارضایتی از شکل شکم
بانوانی که چند بارداری را پشت سر گذاشته‌اند، می‌توانند از این درمان برای سفت کردن عضله‌های شکم و کاهش پوست اضافی استفاده کنند تا پس از زایمان نیز شکمی زیبا داشته باشند.
جراحی لاغر کردن شکم روشی مناسب برای افرادی است که زمانی چاق بودند و هنوز چربی اضافی یا پوست شل و افتاده در اطراف شکم‌شان وجود دارد.
عمل ابدومینوپلاستی عملی است که تصمیم‌گیری برای انجام آن کاملاً شخصی است و باید به دلخواه خود بیمار نه تحت فشار دیگران یا برای برآورده کردن خواسته‌های آنان یا خودنمایی انجام شود.

انواع جراحی زیبایی شکم
ابدومینوپلاستی کامل
جراح برش بلندی را روی شکم از یک استخوان مفصل ران تا استخوان دیگر ایجاد می‌کند و پوست، بافت و عضلات را شکل می‌دهد. در این عمل جراحی ناف باید جابجا شود و گاهی لازم است که لوله تخلیه تا چند روز زیر پوست باقی بماند.

ابدومینوپلاستی جزئی
عمل جزئی (محدود) زیبایی شکم غالباً بر روی افرادی انجام می‌شود که زیر ناف چربی اضافی دارند. جراح معمولاً در عمل جزیی ناف را جابجا نمی‌کند. این نوع عمل کوچک کردن شکم حدود دو ساعت طول می‌کشد.

عمل جراحی زیبایی شکم در خانه پوست
مشاوره
موضوعات زیر در جلسه مشاوره قبل از جراحی مطرح می‌شود:

اهداف بیمار از انجام جراحی
ابتلا به عارضه‌ها یا بیماری‌ها، حساسیت دارویی و سابقه انجام درمان‌های مختلف
مصرف دارو، ویتامین، مکمل گیاهی، الکل، توتون و مواد مخدر
سابقه جراحی‌های پیشین
جراح زیبایی شکم اقدامات زیر را نیز انجام می‌دهد:

ارزیابی وضعیت سلامت عمومی بیمار و بررسی بیماری‌های فعلی یا وجود عامل‌های خطر
عکس گرفتن
بحث درباره روش‌های عمل
توصیه طرح درمانی مناسب
مطلع کردن بیمار از نتایج احتمالی عمل زیبایی شکم و عوارض یا خطرهای احتمالی جراحی
آمادگی برای جراحی
آمادگی قبل از عمل جراحی زیبایی شکم شامل موارد زیر می‌شود:

انجام آزمایش‌های مختلف یا معاینه پزشکی
مصرف بعضی داروها یا تغییر داروهای مصرفی فعلی
ترک دخانیات
خودداری از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل‌های گیاهی افزایش دهنده خطر خونریزی
مراحل جراحی زیبایی شکم
در ادامه مراحل جراحی کوچک کردن شکم را به اختصار شرح می‌دهیم:

مرحله اول: بیهوشی
بیمار دارو دریافت می‌کند تا در طول عمل کاملاً راحت باشد. عمل با توجه به ترجیح بیمار و صلاحدید جراح تحت بیهوشی عمومی یا با تزریق داروی آرام‌بخش و بیهوشی درون وریدی انجام می‌شود. متخصص روش مناسب را توصیه می‌کند.

مرحله دوم: ایجاد برش جراحی
جراحی زیبایی شکم از طریق برشی افقی انجام می‌شود که جراح آن را بین خط رویش موی شرمگاهی و ناف ایجاد می‌کند.

شکل و طول برش به مقدار پوست اضافی بستگی دارد. جراح ابتدا پوست شکم را بلند می‌کند و سپس عضله‌های ضعیف شده شکم را ترمیم می‌کند. گاهی اوقات لازم است که برش دومی اطراف ناف ایجاد شود تا بتوان پوست اضافی بالای شکم را برداشت.

پوست بالای شکم مانند پرده کرکره‌ای پایین آورده می‌شود. پوست اضافی بریده می‌شود و پوست باقیمانده به هم بخیه زده می‌شود. جراح منفذ جدید ناف را ایجاد می‌کند، ناف به سطح آورده می‌شود و با بخیه ثابت می‌شود.

مرحله سوم: بستن برش
برش با بخیه، چسب پوست، نوار پانسمان چسبی یا گیره بسته می‌شود.

مدت زمان جراحی زیبایی شکم
عمل زیبایی شکم از یک تا پنج ساعت طول می‌کشد. بیمار شب عمل در بیمارستان بستری شود؛ مدت زمان بستری شدن به شرایط عمومی بیمار بستگی دارد.

دوران بهبود
محل برش در طول دوران بهبود پانسمان است. همچنین لازم است بیمار از نوار کشی یا گن فشرده کننده استفاده کند تا ورم به حداقل برسد و شکل جدید شکم حفظ شود. لوله‌های باریک و کوچکی به طور موقت زیر پوست قرار داده می‌شود تا مایع و خون اضافی جمع شده تخلیه شود.

مراقبت پس از درمان
جراح توصیه‌های لازم را به بیمار ارائه می‌دهد که معمولاً شامل موارد زیر می‌شود:

شیوه مراقبت از محل جراحی و لوله تخلیه
دستور مصرف داروهای موضعی یا خوراکی تسهیل کننده دوران بهبود و کاهش دهنده احتمال عفونت
علائم نگران کننده محل جراحی یا سلامت عمومی
زمان مراجعه مجدد به جراح پلاستیک
نتایج
نتایج نهایی جراحی زیبایی شکم به دلیل وجود ورم و ناتوانی بیمار در صاف ایستادن تا زمان بهبود کامل زخم‌های داخلی بلافاصله بعد از عمل مشخص نیست. بیمار باید بتواند پس از گذشت یک تا دو هفته تمام قد بایستد و انتظار می‌رود در این زمان نتیجه کلی و لاغر شدن شکم را مشاهده کند. عمل ابدومینوپلاستی شکمی صاف‌تر و محکم‌تر را به دست می‌دهد که با وزن و نوع بدن تناسب بیشتری دارد. انجام دادن جراحی زیبایی شکم در گذشته از کارآمدی عمل‌های بعدی می‌کاهد.

جای زخم عمل زیبایی شکم
برش جراحی شکم برای بانوانی که قبلاً سزارین انجام داده‌اند، به گونه‌ای ایجاد می‌شود تا جای زخم جدید بر روی اسکار (جای زخم) قبلی منطبق شود. محو شدن جای زخم عمل کوچک کردن شکم چند ماه تا یک سال طول می‌کشد. هر چند انتظار می‌رود جراحی زیبایی شکم نتایج مناسبی را به دست بدهد، اما تضمینی برای موفقیت‌آمیز بودن عمل وجود ندارد. گاهی اوقات امکان ندارد که بتوان با یک جراحی به نتیجه دلخواه دست یافت و باید جراحی دیگری نیز انجام شود. بیمار باید در دوران بهبود دقت کند که زخم‌های جراحی در معرض فشار و نیروی شدید، تورم، ساییدگی و خراش یا حرکت قرار نگیرد. جراح دستورات دقیق مراقبت از زخم را به بیمار اطلاع می‌دهد. پیروی از دستورات جراح برای موفقیت جراحی ضروری است.

هزینه

هزینه جراحی لاغر کردن برای تمام بیماران یکسان نیست و در کل شامل موارد زیر می‌شود:

هزینه بیهوشی
هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
قیمت داروهای تجویز شده
هزینه آزمایش‌ها
قیمت گن پس از جراحی
هزینه جراح
دستمزد جراح با توجه به تجربه ایشان، نوع عمل و موقعیت جغرافیایی کلینیک تعیین می‌شود. اکثر شرکت‌های بیمه هزینه جراحی زیبایی شکم یا عوارض آن را پوشش نمی‌دهند، با این حال اکثر جراحان پلاستیک تسهیلات ویژه‌ای را برای پرداخت هزینه عمل در نظر می‌گیرند.

عوارض و ایمنی درمان
تصمیم‌گیری برای انجام جراحی پلاستیک کاملاً به خود بیمار بستگی دارد و این بیمار است که در نهایت پس از اطلاع از عوارض احتمالی و نتیجه مورد انتظار و سبک و سنگین کردن وضعیت با انجام عمل ابدومینوپلاستی موافقت می‌کند. خطرات و عوارض جراحی لاغر کردن شکم عبارت است از:

خطرات مربوط به بیهوشی
خونریزی
عفونت
جمع شدن مایع (سروما)
به خوبی التیام نیافتن زخم
از بین رفتن پوست
بی‌حسی یا دیگر تغییرات حسی پوست
تغییر رنگ پوست و یا ورم بلندمدت
باقی ماندن جای زخم ناخوشایند
شل شدن و افتادگی مکرر پوست
از بین رفتن بافت چربی موجود در عمق پوست (نکروز چربی)
عدم تقارن
رضایت‌بخش نبودن نتیجه
احتمال ضرورت یافتن جراحی ترمیمی
درد مداوم

تابلوهای قدیمی مغازه ها در تهران و خاطرات آنها + تصاویر

تصاویر سردر مغازه‌های تهران قدیم چگونه بود؟
تابلوهای قدیمی مغازه : در هیاهوی تهران مدرن ، هنوز هم تابلو‌هایی سردر برخی مغازه‌های شهر دیده می‌شوند که با نگاهی به آنها می‌توان به تهران قدیم پا گذاشت. تابلوهایی که هرکدامشان خاطرات زیادی را تداعی می‌کنند. صنعت تابلو سازی تهران از دیر باز مورد توجه بوده است.

آیا هزینه های درمان در کشور ما زیاد است؟

به اعتقاد بعضی ، هزینه های درمان در کشور ما بالاست و مردم توان پرداخت این هزینه ها را ندارند ! و البته کسانی که چنین فکر می کنند ، معمولا جامعه پزشکی را مقصر می دانند . نمی دانم این افراد بر اساس کدام معیار و مقایسه و بر اساس کدام سنجش و آمار و استدلال به این نتیجه رسیده اند . احتمالا اینها نمی دانند که ایران بالاترین مصرف سرانه دارو را در دنیا دارد که طبعا بالاترین سرانه مراجعات درمانی را هم بایستی داشته باشد و قطعا بالاترین سرانه بیماری و یا احساس و فکر بیماری را هم به تبع آن .

بطور قطع اگر هزینه های درمان در ایران بالا بود تا به این حد مراجعات درمانی و مصرف دارو رایج نبود . عدم رعایت بهداشت ، تغذیه نادرست ، عدم تحرک و ورزش کم مهمترین دلایل بروز اغلب بیماریهای عارض شده هستند که هر سه عامل ذکر شده در کنترل و بدست خود فرد است . حال اگر شخصی بدلیل رعایت نکردن عوامل پیشگیری کننده از بیماری ، دچار عارضه ای گردید براستی چه کسی بایستی تاوان اقتصادی این قدر سلامت نشناسی را پرداخت کند ، **** ، پزشک یا خود فرد . مثلا در درمان چاقی کدام یک باید پرداخت کنند؟

همانطور که جریمه عدم رعایت قوانین رانندگی ، قوانین حقوقی ساخت و ساز و بطور کلی عدم رعایت قانون را خود شخص خاطی پرداخت می کند پس چگونه است که در مورد بیماریها ( البته بیماریهای که در اثر عدم رعایت اصول پیشگیری و بهداشتی عارض شده اند ) انتظار چیز دیگر یست .

انتظار عمومی بر این است که بایستی درمان فراگیر ، کامل و ارزان باشد . بدون شک دو مورد اول یعنی فراگیر و کامل بودن انتظاری کاملا بجا خلق است اشتباه بزرگی است که مانع گسترش فرهنگ بهداشت و پیشگیری خواهد و وظیفه **** و جامعه پزشکی است و لیکن در مورد ارزان بودن آن براستی حق با کیست ؟

در یک مقایسه ساده تعرفه های درمانی در بین همین کشورهای مثل خودمان یعنی کشورهای در حال توسعه و متوسط در آمد مردم این کشورها به راحتی می توان دریافت که تعرفه های پزشکی در ایران خیلی پایین است ؛ دیگر چه برسد به کشورهای توسعه یافته غربی .

تا زمانیکه هزینه های درمانی و دارو در کشور مان پایین باشد و شامل کمک های دولتی و یارانه ای باشد ، هیچ کس قدر سلامتی را نمی داند و وضعیت مراجعات درمانی و مصرف سرانه دارو به همین شکل خواهد بود بطور قطع سلامتی وقتی ارزشمند خواهد بود که برای باز گرداندن آن در زمان بیماری مجبور به هزینه کردن باشیم و یا اینکه برای حفظ آن بهداشت ، تغذیه و ورزش را سر لوحه امور زندگی خود داشته باشیم .

هر چندسالهاست **** نه تنها در بودجه های سلامتی امساک میورزد که حتی تقصیر تمام مشکلات را هم به گردن جامعه پزشکی میاندازدو خواستار پایین نگه داشتن تعرفه هاست. برای اصلاع از هزینه های درمان برخی بیماری ها مثل هزینه بواسیر به سایت ما سر بزنید.

خون در مدفوع نشانه چیست و چه باید کرد؟

آیا وجود خون در مدفوع نگران کننده است؟
دیدن خون هنگام دفع می‌تواند هر کسی را نگران کند و اگر این خونریزی با درد، سوزش یا حتی دشواری در نشستن همراه شود، حتی نگران‌کننده‌تر هم به‌نظر می‌رسد. هموروئید یا بواسیر یکی از آزاردهنده‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌های نشیمنگاه محسوب می‌شود، طوری که حدود نیمی از افراد تا ۵۰سالگی حداقل یک‌بار عوارض آن را تجربه می‌کنند. در این بیماری، عروق انتهایی مقعد و روده بزرگ متورم شده و باعث درد، خارش و گاهی خونریزی می‌شود.

اگرچه هموروئید می‌تواند دردناک باشد اما معمولا خطرناک نیست. با این حال بسیاری از مبتلایان با عود علائم‌شان پس از درمان نگران می‌شوند که مبادا هموروئیدشان تبدیل به سرطان مقعد یا روده بزرگ شده باشد. اما آیا واقعا چنین خطری وجود دارد؟! دکتر امیر کشوری، جراح کولون و رکتوم و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران شما را در این زمینه راهنمایی می‌کند.

همه انسان‌ها هموروئید دارند!
هموروئید به شبکه‌های وریدی انتهای دستگاه گوارش اطلاق می‌شود. جالب است بدانید که همه انسان‌ها دارای هموروئید هستند و وجود آن غیرطبیعی نیست. این شبکه‌های وریدی هنگام اجابت مزاج مثل یک بالشتک پرخون می‌شوند و به خروج مدفوع از روده کمک می‌کنند. البته هموروئید خود به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می‌شود که به یکدیگر مرتبط هستند و هر دو به دفع راحت‌تر کمک می‌کنند. هموروئیدهای خارجی اگر دچار بیماری شوند از بیرون بدن قابل مشاهده هستند اما هموروئیدهای داخلی از بیرون قابل مشاهده نیستند. بیماری هموروئید در حقیقت همان واریسی شدن شبکه‌های وریدی است. دقیقا مثل وریدهای پا، شبکه‌های وریدی انتهای دستگاه گوارش نیز ممکن است متورم و واریسی شوند.

فقط ۱۰درصد افراد جراحی لازم دارند
در حال حاضر آماری از شیوع هموروئید در ایران وجود ندارد، با این حال جزء بیماری‌های شایع کشور محسوب می‌شود. البته این بیماری در جوامع غربی شایع‌تر است زیرا یبوست در این کشورها بیشتر دیده می‌شود. برای مثال در ایالات‌متحده حدود ۱۰میلیون نفر به بیماری هموروئید مبتلا هستند که ۱۰درصد از آنها به جراحی نیاز پیدا می‌کنند و ۹۰درصد دیگر با درمان‌های غیرجراحی بهبود پیدا می‌کنند. مردم معمولا تمامی مشکلات اطراف مقعد را هموروئید فرض می‌کنند؛ برای مثال ممکن است فیستول، شقاق، جوش و هر برجستگی دیگر را هموروئید تلقی کنند. درحالی که هر یک از این مشکلات با بیماری هموروئید متفاوت هستند.

یبوست؛ مقصر اصلی!
شایع‌ترین علت بیماری هموروئید (در ۹۵درصد از موارد) یبوست است. با این حال بعضی افراد نیز بر اثر اسهال و دفعات مکرر اجابت مزاج به این بیماری مبتلا می‌شوند. گروهی از بیماران هم ممکن است هیچ سابقه‌ای از یبوست نداشته باشند اما دچار مشکلات هموروئید شوند. علاوه بر این‌ها، هموروئید در بعضی بیماری‌های پیشرفته کبدی هم ممکن است دیده شود. خوشبختانه کسانی که براثر یبوست دچار بیماری هموروئید می‌شوند اغلب می‌توانند با اصلاح تغذیه و سبک زندگی خود بیماری‌شان را رفع کنند. کسانی هم که یبوست‌شان با تغییر رژیم غذایی بهبود پیدا نمی‌کند، می‌توانند از ملین‌های ساده استفاده کنند.

دستشویی رفتن را عقب نیندازید!
مهم‌ترین عامل در ایجاد یبوست، تغذیه نامناسب و کمبود مصرف آب، میوه‌ها و سبزیجات است. کمبود فعالیت بدنی، زندگی صنعتی و عدم رعایت فیزیولوژی دستگاه گوارش نیز از عوامل یبوست محسوب می‌شوند. درواقع روده‌ها هنگام صبح بلافاصله با بیداری شروع به فعالیت می‌کنند و مواد دفعی را به سمت پایین حرکت می‌دهند. بنابراین تقریبا یک ربع بعد از بیدار شدن احساس دفع ایجاد می‌شود. خوردن صبحانه نیز به ایجاد حس دفع کمک می‌کند. اما اگر فرد به این احساس توجهی نکند و اجابت مزاج را به تعویق بیندازد، عملکرد دستگاه گوارش مختل می‌شود و به‌تدریج شبکه‌های وریدی انتهای روده متورم و واریسی می‌شوند.

بارداری هم باعث هموروئید می‌شود؟
بارداری و زایمان از آنجایی که باعث افزایش یبوست و فشار داخل شکمی می‌شوند، از عوامل مستعد کننده برای بیماری هموروئید به‌حساب می‌آیند. چاقی و اضافه‌وزن نیز به‌دلیل ایجاد یبوست می‌تواند فرد را مستعد بیماری هموروئید کند. با این حال تاثیر آن ثابت شده نیست و نمی‌توان گفت که تمام افراد چاق دچار این بیماری خواهند شد. تاثیر نشستن‌ها و ایستادن‌های طولانی‌مدت بر ایجاد هموروئید نیز ثابت شده نیست.

اگر خونریزی یا درد دارید…
یکی از علائم مهم بیماری هموروئید وجود خون در مدفوع است. البته خونریزی بیشتر مربوط به هموروئیدهای داخلی می‌شود. این هموروئیدها معمولا بدون درد هستند مگر اینکه آن‌قدر بزرگ شوند که بیرون بزنند و گیر کنند و دیگر به داخل بر نگردند. اما درمقابل، هموروئیدهای خارجی، به‌خصوص اگر خون در آنها لخته شود اغلب دردناک هستند که در این صورت هموروئید ترومبوزه نامیده می‌شوند.

هموروئید درجات مختلفی دارد
هموروئید داخلی بسته به علائمی که ایجاد می‌کند به درجات مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود. هموروئید درجه یک معمولا فقط خونریزی دارد و بدون درد است. هموروئید درجه ۲ ممکن است خونریزی ایجاد نکند اما با اجابت مزاج از مقعد بیرون می‌زند و بعد از اتمام دفع دوباره خود به خود به داخل برمی‌گردد. هموروئید درجه ۳ خود به خود به داخل بر نمی‌گردد و فرد مجبور می‌شود با فشار دست آن را سرجایش برگرداند. هموروئید درجه ۴ نیز از همه شدیدتر است و حتی با فشار دست به داخل بر نمی‌گردد.

فوق تخصص گوارش یا جراح، به کدام مراجعه کنیم؟!
تصمیم‌گیری درمورد درمان به نوع هموروئید، علائم و شرایط بیمار بستگی دارد. برای هموروئیدهای درجه یک و ۲ معمولا جراحی توصیه نمی‌شود. اما اگر هموروئید بیرون بزند و بیمار مجبور شود آن را با دست جا بیندازد معمولا جراحی لازم می‌شود زیرا واقعا زندگی فرد را مختل می‌کند. خیلی اوقات افراد سوال می‌کنند که برای درمان هموروئید باید به چه متخصصی مراجعه کنند. در پاسخ می‌توان گفت که جراحان معمولا در درمان هموروئید تجربه بیشتری دارند و با آناتومی آن کاملا آشنا هستند.

بعد از جراحان نیز فوق‌تخصص‌های گوارش می‌توانند به بهترین نحو درمان این بیماری را پیگیری کنند. البته یک پزشک عمومی هم باید به‌خوبی با هموروئید آشنا باشد و بیمار را راهنمایی کند، بنابراین لازم نیست که حتما از ابتدا به متخصص یا فوق‌تخصص مراجعه کنید، بلکه می‌توانید اول از همه نزد پزشک عمومی بروید و معاینه شوید، سپس درصورتی که با مصرف ملین و تغییر سبک زندگی بهبود پیدا نکردید، می‌توانید به متخصص مراجعه کنید.

لیزر به پای جراحی نمی‌رسد!
لیزر جزو درمان‌های اول هموروئید نیست و رقیب جراحی محسوب نمی‌شود؛ برای مثال اگر ۱۰راه درمان وجود داشته باشد لیزر آخرین آنهاست. اما مردم ایران خیلی نسبت به آن اشتیاق نشان می‌دهند زیرا فکر می‌کنند لیزر یک شیوه درمانی بدون درد است و مشکل‌شان خیلی راحت با آن رفع می‌شود. این تصور غلط در بسیاری از موارد باعث می‌شود تصمیم صحیح درمورد درمان هموروئید گرفته نشود. برای مثال ممکن است بیمار فقط با مصرف ملین بهبود پیدا کند اما ترجیح می‌دهد با لیزر درمان شود.

این کار نه‌تنها ممکن است باعث ایجاد عوارض لیزر در محل شود و مشکلات جدیدی را به‌وجود آورد، بلکه هزینه زیادی را نیز به بیمار تحمیل می‌کند، بنابراین توصیه می‌شود همیشه انتخاب درمان را برعهده پزشک بگذارید. علاوه بر اینها، لیزرفقط تاحدودی شبکه‌های وریدی را می‌سوزاند و آنها را از بین نمی‌برد. درواقع اگر هم فرد درمان شود اما سبک زندگی خود را تغییر ندهد و دوباره دچار یبوست شود، علائم هموروئیدش عود خواهد کرد.

درمان بی‌دردسر با حلقه‌کشی!
یکی دیگر از درمان‌های بیماری هموروئید استفاده از رابر‌ باند یا همان حلقه‌کشی است. در این روش حلقه‌ای کشی دور برجستگی هموروئید انداخته می‌شود و هموروئید به‌تدریج کوچک می‌شود. این حلقه پس از مدتی خودبه‌خود می‌افتد و حدود ۶ماه تا یک سال بعد درصورت عود علائم هموروئید باید دوباره جایگزین شود. با این حال یک روش درمانی بدون درد و کم‌هزینه محسوب می‌شود. همچنین در مطب یا درمانگاه قابل انجام است و نیاز به بستری ندارد. البته این روش بیشتر برای هموروئیدهای درجه یک و ۲ مناسب است.

کمترین میزان عود با جراحی
جراحی هموروئید انواع مختلفی دارد؛ برای مثال در بعضی موارد هموروئید برداشته و جای آن باز گذاشته می‌شود. گاهی نیز هموروئید را خارج می‌کنند و جای آن را بخیه می‌زنند یا اینکه آن را با دستگاه استاپلر (وسیله‌ای منگنه مانند) جراحی می‌کنند. البته جراحی با استاپلر بیشتر برای هموروئیدهای درجه ۲ تا ۳ مناسب است و برای هموروئید درجه ۴ توصیه نمی‌شود.
جراحی‌های هموروئید با بی‌حسی موضعی، بی‌حسی از کمر و بیهوشی عمومی قابل انجام هستند اما بهتر است در اتاق عمل بیمارستان با بیهوشی عمومی یا بی‌حسی از کمر انجام شوند؛ به این ترتیب بیمار راحت‌تر خواهد بود. انتخاب بین بیهوشی و بی‌حسی از کمر نیز با متخصص بیهوشی است و براساس شرایط بیمار صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که روش جراحی نسبت به سایر درمان‌های هموروئید با احتمال عود کمتری همراه است.

رکتوسکوپی؛ بهترین راه تشخیص هموروئید
بهترین راه برای تشخیص بیماری هموروئید، رکتوسکوپی است. در این روش یک میله ۸ تا ۹ سانتی‌متری انعطاف‌پذیر و مجهز به دوربین از طریق مقعد وارد روده بزرگ می‌شود و بخش انتهایی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. رکتوسکوپی نیازی به بیهوشی ندارد و در مطب یا درمانگاه قابل انجام است. اما با کولونوسکوپی نمی‌توان به‌خوبی هموروئید را بررسی کرد زیرا این روش بیشتر نواحی بالایی روده بزرگ را نشان می‌دهد.

جراحی به دردش می‌ارزد!
جراحی هموروئید در تصور مردم یک عمل پردرد است چون در ناحیه‌ای از بدن انجام می‌شود که نمی‌توان به آن استراحت داد. به‌عبارتی اجابت مزاج بعد از جراحی نیز باید انجام شود. علاوه بر این، مدفوع خود یک عامل عفونی است و پر از میکروب است. بنابراین احتمال عفونت کردن زخم و دردناک شدن این ناحیه بالاست. اما بیمارانی که به جراحی احتیاج دارند نباید به‌خاطر درد از آن اجتناب کرده و خود را از مزیت آن محروم کنند. به هر حال برای کاهش درد راهکارهای مختلفی وجود دارد و پزشک می‌تواند بیمار را در این زمینه راهنمایی کند.

هموروئید با قرص کوچک نمی‌شود!
افراد مبتلا به بیماری هموروئید اول از همه باید سبک زندگی‌شان را اصلاح کنند. به این ترتیب که آب زیاد بنوشند، مصرف فیبر، سبزی و میوه را افزایش دهند و فعالیت بدنی منظم داشته باشند. متاسفانه گاهی اوقات تبلیغاتی در این زمینه دیده می‌شود مبنی بر اینکه با مصرف قرص یا کپسول‌های خوراکی می‌توان هموروئید را درمان کرد، درصورتی که این روش‌ها قطعی نیستند و هیچ قرصی وجود ندارد که بتواند هموروئید را کوچک کند.
درواقع شرکت‌های تولیدکننده این داروها مدعی هستند که با این روش می‌توانند شبکه‌های وریدی را کوچک کنند اما تجربه‌های علمی زیادی در این مورد وجود ندارد، بنابراین بهتر است قبل از مصرف هرگونه دارویی با پزشک خود مشورت کنید بلکه بتوانید فقط با مصرف یک ملین ساده مشکل خود را برطرف کنید. همچنین فردی که کاندیدای جراحی است به هیچ‌عنوان نباید این روش‌ها را جایگزین جراحی کند. پمادها و شیاف‌های مخصوص هموروئید نیز با ایجاد چربی و رطوبت در ناحیه باعث می‌شوند دفع مدفوع راحت‌تر انجام شود. همچنین ورم و درد ناحیه را مقداری کاهش می‌دهند، اما به‌غیر از این موارد، امتیاز دیگری ندارند.

درمان با سوزاندن هموروئید!
اسکلروتراپی از دیگر روش‌های درمانی هموروئید است که طی آن ماده‌ای سوزاننده از طریق سرنگ به داخل شبکه وریدی تزریق می‌شود. این روش بیشتر برای هموروئید‌های درجه یک و ۲ مناسب است و به‌صورت سرپایی در مطب یا درمانگاه انجام می‌شود. البته احتمال تکرار آن بیشتر از حلقه‌کشی است، بنابراین حلقه‌کشی از اسکلروتراپی گزینه بهتری است. سوزاندن ورید با استفاده از دستگاه کوتر و جریان الکتریسیته نیز قابل انجام است و اگر به‌طور صحیح انجام شود از لیزر نتیجه بهتری خواهد داشت.

گرما یا سرما؛ کدام‌شان درد هموروئید را کم می‌کند؟
استفاده از آب گرم به اجابت مزاج کمک می‌کند و باعث می‌شود ناحیه مقعد یک مقدار مرطوب شود و درد آن کاهش پیدا کند، بنابراین هم قبل و هم بعد از جراحی می‌توان از آن بهره برد اما جزو درمان‌های مستقیم هموروئید محسوب نمی‌شود. بعضی افراد هم با استفاده از کیسه یخ احساس بهتری پیدا می‌کنند. با این حال تاثیر گرما در مقالات علمی بیشتر ذکر شده است. البته آب نباید خیلی داغ باشد و دمای حدود ۴۰درجه مناسب است.
مدت نشستن در آب نیز نباید خیلی طولانی باشد، در غیر این صورت تورم شبکه‌های وریدی افزایش پیدا می‌کند. معمولا به بیماران توصیه می‌شود روزی یک تا دو بار برای ۱۰ تا حداکثر ۱۵دقیقه در آب گرم بنشینند. بالشتک‌های مخصوص هموروئید نیز بیشتر بعد از عمل کاربرد دارند چون باعث می‌شوند موقع نشستن به اسکار جراحی فشار وارد نشود و درد کاهش یابد اما خود به تنهایی به بهبود هموروئید کمکی نمی‌کنند.

سرطان را با هموروئید اشتباه نگیرید
هموروئید سرطانی نمی‌شود اما سرطان‌هایی هستند که با هموروئید اشتباه گرفته می‌شوند، به عبارتی بیمار فکر می‌کند هموروئید دارد بنابراین آن را جدی نمی‌گیرد و به پزشک مراجعه نمی‌کند؛ در صورتی که این توده سرطان است و از آن خبر ندارد. بنابراین هر زمان که دچار خونریزی از مقعد می‌شوید یا توده‌ای در آن ناحیه لمس می‌کنید حتما باید به پزشک مراجعه کنید و معاینه شوید تا احتمال سرطان رد شود. پس نمی‌توانیم بگوییم هموروئید سرطانی می‌شود بلکه این سرطان است که می‌تواند خود را به شکل هموروئید نشان دهد.

بدن‌تان به ملین‌ها عادت کرده است؟
گاهی اوقات افراد با مصرف ملین‌ها بعد از مدتی دیگر به آنها جواب نمی‌دهند و دوباه دچار یبوست می‌شوند. این افراد همچنین افراد دیگر که از یبوست رنج می‌برند حتما باید همزمان با مصرف ملین‌ها، سبک زندگی خود را تغییر دهند. البته همه ملین‌ها عادت‌آور نیستند و فقط بعضی جوشاندنی‌ها و داروها مثل قرص بیزاکودیل و سنا بر اعصاب روده تاثیر می‌گذارند و باعث می‌شوند روده به آنها عادت کند.
اما ملین‌هایی که فقط مدفوع را شل می‌کنند مثل شیر منیزیم و شربت لاکتولوز یا بعضی داروهای گیاهی مثل موسیلیوم و پسیلیوم (گیاه اسفرزه) که فقط حجم مدفوع را زیاد می‌کنند، خیلی عادت‌آور نیستند. علاوه بر اینها، توصیه می‌شود همیشه از یک نوع ملین استفاده نکنید؛ برای مثال یک هفته از شیر منیزیم، هفته بعد از شربت لاکتولوز، یک هفته از موسیلیوم و… استفاده کنید تا دچار عوارض دارویی نشوید. در کل باید بدانید که بهترین ملین، آب است. هرچه بیشتر آب بنوشید کمتر دچار یبوست خواهید شد.