سفرنامه مشهد۴

روز چهارم

امروز به باغ گیاه شناسی مشهد رفتیم. بعد از آن هم آرامگاه خواجه ربیع و آتشکده بازه هور رفتیم که نزدیک یک ساعت با مشهد فاصله داشت. این آتشکده از جمله آتشکده های دارای گنبد است که متعلق به زمان پارتیان می باشد. بازه در فارسی دری به معنای به قسمتی از دیواره کوه گفته می شود که خورشید از میانه باز آن طلوع می کند. راهنمایی که در آنجا بود توضیح داد که برخی بر این باورند که بنای سنگی آتشکده بازه هور متعلق به دوره ساسانی است. به مشهد برگشتیم. بعد از کمی استراحت برای نماز مغرب به حرم رفتیم و بعد از آن هم به کوه سنگی رفتیم. این پارک کوهستانی با فضای سبز زیبایی که دارد در کنار استخر بزرگش مناظر بی نظیری را برای گردشگران پدید می آورد. پیشنهاد می کنم اگر به کوه سنگی آمدید حتما طعم خاص دیزی سنگی را هم در آن تجربه کنید.

نتیجه تصویری برای باغ گیاه شناسی مشهد

روز پنجم

امروز را کلا به خرید و زیارت اختصاص دادیم. برای خرید به الماس شرق، زیست خاور، مجتمع تجاری تفریحی آسمان، مجتمع تجاری خورشید و پروما رفتیم. به نظر من تنوع و قیمتها در الماس شرق و پروما مناسب تر است. در کنار سوغاتی هایی که می خریدیم نخودچی کشمش، زعفران و زیور آلات فیروزه ای را هم فراموش نمی کردیم. برای آخرین بار مغرب به حرم رفتیم و با امام رئوف خداحافظی کردیم.
بلیط ما برای آخر شب بود پس به هتل برگشتیم و چمدانها را آماده کردیم و بعد از شام راهی فرودگاه شدیم.

نتیجه تصویری برای الماس شرق

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. تور روسیه را در برنامه تفریحی خود بگنجانید. اگر قصد سفر به روسیه را دارید میتوانید تور روسیه را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

سفرنامه مشهد۳

روز سوم

باز هم صبح برای نماز به حرم و بعد از آن به دیدن مسجد گوهر شاد که در جنوب حرم قرار داشت رفتیم. این مسجد شامل چهار ایوان و هفت شبستان است که در زمان تیموری در قرن نهم هجری قمری به دستور بانو گوهرشاد ساخته شده است. کتیبه بایسنقر فرزند گوهرشاد که با خط زیبای ثلث نوشته شده است در ایوان مقصوره بسیار جلب توجه می کرد. نزدیک طلوع آفتاب شده بود و من برای شنیدن صدای نقاره ها به صحن نقاره خانه رفتم. هر روز صبح موقع طلوع و غروب آفتاب نقاره ها توسط یازده نفر که به آنها “عمله شکوه” می گویند، نواخته می شود. در این صحن چهار ایوان وجود دارد که زیباترین و معروف ترین آنها ایوان طلا هست که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد. اواخر زمان سرو صبحانه بود که به هتل رسیدیم و بعد از خوردن صبحانه به طرف شاندیز حرکت کردیم. منطقه ییلاقی پدیده شاندیز هم یکی دیگر از مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی مشهد است که با غرب مشهد ۳۸ کیلومتر فاصله دارد. شاندیز از رودخانه های متنوع، باغ های انبوه درختان ارغوان، سپیدار و چنار تشکیل شده است که صدای پرندگان خوش آواز مانند هد هد در تمام آنها پیچیده است. شاندیز پر از فروشگاه های صنایع دستی و رستورانهای خوب است. معروف ترین این رستورانها پدیده شاندیز است که ما هم بعد از کلی گردش و تفریح در شاندیز و گرفتن عکسهای فراوان، برای ناهار به آنجا رفتیم. نزدیکیهای غروب به پارک پروفسور بازیما رفتیم. این پارک پر از تجربه های جدید است که به خصوص برای کودکان و نوجوانان بسیار مفید می تواند باشد. بخش های مختلفی در این پارک بودند مانند ماشین زمان، زمین ما، دنیای زنده، درون بدن انسان و ربان صورتی. شام را در هتل خوردیم.

شاندیز مشهد

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. تور روسیه را در برنامه تفریحی خود بگنجانید. اگر قصد سفر به روسیه را دارید میتوانید تور روسیه را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

سفرنامه مشهد۲

روز دوم

صبح زود برای نماز به حرم رفتیم و بعد از صرف صبحانه در هتل به دیدن حمام مهدی قلی بیک رفتیم این حمام شامل بخشهای مختلف است و همچنین وسایل حمام در قدیم و گرمخانه، لوازم آرایش و غرفه همدان نیز هست. بعد از آن به موزه نان مشهد و موزه نادری رفتیم و از غرفه های اطراف کمی سوغاتی خریدیم. موزه نادری برایم جالب بود زیرا که ادوات جنگی دوره نادر شاه در آنجا به نمایش گذاشته شده بود. ناهار را در هتل خوردیم و کمی استراحت کردیم. عصر به پارک جنگلی وکیل آباد رفتیم. پر از درختان کاج و چنار و رودخانه ای با آب سرد بود. به نظرم انتخاب خوبی بود و عصر خاطره انگیزی را برایمان رقم زد. شام را در همانجا بودیم و بعد به کوهستان پارک شادی رفتیم. شهربازی خوبی بود تقریبا با شهربازی تهران برابری می کرد. در کنار آن باغ وحش بود که به دلیل تاریک شدن هوا، پذیرای بازدید کنندگان نبود. در سفر بعد حتما طوری برنامه ریزی می کنم که از این باغ وحش بتوانیم استفاده کنیم. با خستگی به هتل برگشتیم. شام سبکی انتخاب کردیم و خوابیدیم.

موزه نان مشهد

دبی از برترین مناطق توریستی دنیا به حساب می آید. تور دبی را از دست ندهید. اگر قصد سفر به دبی را دارید میتوانید تور دبی را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

سفرنامه مشهد۱

با توجه به تعطیلات آخر هفته تصمیم گرفتیم سفری چند روزه به شهر مشهد داشته باشیم. مشهد را دوست دارم. بلیط هواپیما تهیه کردیم، به نظرم بهترین وسیله برای رفتن به مشهد هواپیما است چون نزدیک دو ساعت در راه هستیم و نکته ی بعد هم فرودگاه تمییز و زیبای مشهد هست که من واقعا دوستش دارم. مخصوصا ستونهای طلایی و زیبایش. با تاکسی های مشهد به هتل رفتیم ما معمولا برای اقامت هتل انقلاب را انتخاب می کنیم چون هم نزدیک حرم هست و هم اینکه قیمت مناسبی دارد و از همه مهم تر تمییز هم هست. اتاق را بدون فوت وقت به ما تحویل دادند. اتاق خوبی بود ولی پنجره ای رو به حرم نداشت. وسایل را گذاشتیم و بعد از کمی استراحت به حرم رفتیم. حرم همیشه برایم جذاب ترین جای مشهد است. پنجره فولاد، مسجد گوهر شاد، صحن انقلاب (عتیق)، صحن جمهوری، صحن نقاره خانه، صحن قدس، صحن آزادی و صحن هدایت و بقیه صحن ها هر کدام به نوعی جذاب هستند و در جای خود هر کدام شاهکار معماری ایرانی اسلامی هستند.
دلیل محبوبیت مشهد وجود حرم امام رضا (ع) در آن است، هرسال میلیونها نفر برای زیارت بارگاه امام هشتم شیعیان به اینجا می آیند.
چون این بار قصد داشتیم بیشتر از دفعه های قبل مکانهای دیدنی مشهد را هم ببینیم. بعد از ناهار به طرقبه رفتیم، منطقه ای ییلاقی که ۱۸ کیلومتر با مشهد فاصله دارد با آب و هوای لطیف، رستوران های متنوع، رودخانه، فروشگاه و باغهای میوه. برای ناهار شیشلیک، غذای مشهور مشهد را در یکی از رستورانهای طرقبه خوردیم. و در کوجه پس کوچه های طرقبه کمی قدم زدیم و برگشتیم. عصر آن روز در راه بازگشت به چالیدره رفتیم، چالیدره یکی از دره های فرعی طرقبه است. اطراف آن پر از آلاچیق است. کمی قایق سواری کردیم و بعد از آن سوار تله کابین شدیم و برگشتیم. برای شام به رستوران برادران کریم رفتیم البته همسرم ترجیح می داد که به رستوران معین درباری یا باغ سالار برویم.

روستای طرقبه

دبی از برترین مناطق توریستی دنیا به حساب می آید. تور دبی را از دست ندهید. اگر قصد سفر به دبی را دارید میتوانید تور دبی را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

سفر به جنوب ایران

شاید کمتر ایرانی وجود داشته باشد که یا به خلیج همیشه فارس و ناحیه جنوب فلات ایران سفر نکرده باشد و یا در آروزی سفر یه این مناطق سفر به خلیج همیشه فارس نباشد. همه ما ایرانی ها جنوب را با مردمانی غیور و مهمان نواز، آفتاب های سوزان تابستان، نخلستان ها، ساحل های تمیز مملو از لنج و آب زلال خلیج فارس، می شناسیم. غالبا تور کیش و تور قشم جزء انتخاب های اولین سفرهای ما ایرانی ها می باشد.

هفت تپه

جنوب ایران را مهد تمدن بین النهرین می دانند. وجود دو تمدن بزرگ جیرفت و تمدن عیلام، هر ساله گردشگران خارجی و داخلی بسیاری را به این ناحیه دعوت می کند. وجود چغازنبیل، هفت تپه، شهر شوش به تنهایی دلیل مسافرت خیلی از گردشگران به جنوب ایران است. از طرفی به سمت جنوب شرقی ایران می رویم در جایی که منطقه آزاد چابهار و شهر تاریخی زابل بهترین گزینه برای تعطیلات نوروزی و سفرهای تابستانی در ایران می باشد.

خلیج فارس

اگر علاقه مند به تفریحات دریایی هستید و یا دوست دارید، اگر می خواهید بر روی شن های ساحل خلیج فارس قدم بزنید، اگر دوست دارید یکی از بزرگترین شاهراه های ارتباط آبی ایران با دنیا را از نزدیک مشاهده کنید، اگر اهل خرید هستید، پیشنهاد ما به شما، خرید تور کیش و تور قشم می باشد.

کشور چین از کشورهای فوق‌العاده زیبای دنیا به شمار می‌رود. تور چین را از دست ندهید. اگر قصد سفر به چین را دارید میتوانید تور چین را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

سفر به شرق و شمال شرق ایران

شمال شرق ایران از نظر موقعیت مکانی منطقه ای ما بین دشت کویر و آسیایی میانه است. رشته کوه های آتشفشانی بزمان و تفتان و جنگل و مناظر سرسبز استان گلستان، از جمله جاذبه های گردشگری شرق و شمال شرق ایران است. امتداد رشته کوه البرز از شمال غرب به شمال شرق ایران آب و هوایی بکر در مناطق شمالی ایران از جمله مازندران، رامسر را ایجاد کرده است.

گردشگری شمال ایران

جنگل و ساحل زیبای سی سنگان و گلستان لوای زیبایی و شکوه را به مناظر منحصر به فرد طبیعی و زمین شناسی در ناحیه رشته کوه های بزمان و تقتان تقدیم می کند. شهر بیرجند در در قلب خراسان جنوبی از شمال شرق به سمت دهستان تمین در شمال قله تفتان، جنگل های نخل، انواع چشمه های آب گرم، رودخانه سرباز و تمساح های بومی ایران در استان سیستان و بلوچستان، غار تیس و منطقه آزاد چابهار، از جمله جاذبه های مهم گردشگری ناحیه شرقی فلات ایران است.

مشهد مقدس

اگر تمایل دارید به مناطقی سفر کنید که شما را با شگفتی های طبیعی خودش همراه کند، ما به شما تورهای شرق ایران را پیشنهاد میکنیم.

بهار در طبیعت ایران

کشور چین از کشورهای فوق‌العاده زیبای دنیا به شمار می‌رود. تور چین را از دست ندهید. اگر قصد سفر به چین را دارید میتوانید تور چین را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

سفر به غرب ایران

غرب ایران از ابتدای تاریخ تا به امروز به عنوان یک منطقه بسیار استراتژیک و با اهمیت بوده است. غرب ایران را می توان زادگاه شکل گیری و قدرت یافتن تمدن های بزرگ ایران دانست.
اقیلم مناسب ناحیه غربی فلات ایران و وجود زمین های زراعی مناسب موجب شد تا اولین روستاهای ایران در این منطقه به وجود آید.

دیدنی های لرستان

منطقه توریستی غرب فلات ایران را شهرهای مهمی همچون رشت، تبریز، قزوین، همدان، کرمانشاه، مراغه، اردبیل و خرم آباد شکل می دهند. فرقی نمی کند شما تور کرمانشاه، یا تور تبریز را انتخاب می کنید و یا قصد سفر به مهد سفال ایران یعنی لالجین همدان را دارید، به هرکجای ایران که سفر کنید، جاذبه های گردشگری خاص خود را دارد.

جاذبه های توریستی یزد

اگر مقصد سفر های شما غرب ایران زیباست، ارمغان سفر شما آشنایی با فرهنگ و زبان های اصیل ایران در شهرهای کرمانشاه، لرستان، ایلام، خواهد بود. میزبان سفر خاره انگیز شما، مردمان اصیل از اقوام کُرد در کرمانشاه، اقوام لر در ایلام و لرستان، اقوام عرب در خوزستان، اقوام تالشی در گیلان، اقوام آذری در شمال غرب ایران می باشند. این مردمان میهمان نواز هر ساله، به ویژه در ایام نوروز و یا تعطیلات تابستان، به گرمی پذیرای گردشگران هستند.

لالجین همدان

تور ارمنستان به دلیل نزدیکی و هم مرزی با کشور ایران ازجمله تورهای محبوب گردشگران ایرانی می‌باشد. قیمت تور ارمنستان به دو شکل زمینی و هوایی انجام می‌شود و تور زمینی ارمنستان نیز به دلیل عبور از جاده‌های بسیار سرسبز و خوش‌منظره مورد توجه می‌باشد. قیمت تور ارمنستان در لیست زیر می‌توانید آژانس‌های ارائه‌ دهنده تور ارمنستان را مشاهده نمایید.

جاذبه های گردشگری مرکز ایران

اگر بخواهیم یک لقب زیبا به مرکز ایران اختصاص دهیم، باید نام آن را”صندوقچه تاریخ ایران” بخوانیم. چرا که بسیاری از شهرهای تاریخی و اصیل ایران در نواحی مرکز قرار دارند. شهرهایی با شهرت جهانی از جمله شیراز، اصفهان، یزد، قم و کاشان، که به عنوان اصلی ترین مقاصد گردشگری ایران برای گردشگران داخلی و خارجی می باشد. شهرهایی که سر لوحه زندگی در شرایط سخت اقلیمی در نواحی مرکزی ایران هستند.

دیدنی های شیراز

شاهکارهای معماری اسلامی در اصفهان، بادگیرهای یزد و قنات های اسرار آمیز آن تا شیراز، شهر شعر و شاعری و عطر بهار نارنج، بهانه ای برای مسافران در دیدار از قلب فلات مرکزی ایران است.

گردشگری یزد

فلات مرکزی ایران با جاذبه های بی مانندش، شما را با مردمان سخت کوش ایران و سبک های زندگی منحصر به فردشان در همسویی و سازگاری با طبیعت آشنا می کند. ایرانگردی را با اقوام عشایر ایران از جمله ایل بزرگ قشقایی، شاهسون ها و کلهر، تجربه کنید.

اقوام عشایر ایران

تور ارمنستان به دلیل نزدیکی و هم مرزی با کشور ایران ازجمله تورهای محبوب گردشگران ایرانی می‌باشد. قیمت تور ارمنستان به دو شکل زمینی و هوایی انجام می‌شود و تور زمینی ارمنستان نیز به دلیل عبور از جاده‌های بسیار سرسبز و خوش‌منظره مورد توجه می‌باشد. قیمت تور ارمنستان در لیست زیر می‌توانید آژانس‌های ارائه‌ دهنده تور ارمنستان را مشاهده نمایید.

تهرانگردی در ماه رمضان

با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، در روزهای بلند و گرم خردادماه، بازار تهرانگردی در شب های ماه رمضان رونق خاصی گرفته است. 

شبهای رمضان
ماه رمضان و لحظه افطار برای همه ما یادآور خاطرات شیرین و معنوی از دورهمی های خانوادگی است. در چند سال گذشته با تقارن ماه مبارک رمضان و فصل بهار و تابستان، تهرانی ها همراه خانواده برای افطار به پارک ها و اماکن دیدنی می روند.

خرما و پنیر
سنت افطاری های ساده و تورهای شبانه با حال هوای معنوی ماه رمضان، نشاط خاصی در شهر تهران ایجاد کرده است. تغییر روند گردش های شبانه به حوالی اذان مغرب و شب ها باعث شده است که بتوان به درو از هیاهوی ترافیک و گرمای شدید روزانه در کنار خانواده از دیدنی های تهران لذت برد.


افطاری
در این میان امام زادگان شهر تهران، همچون اما زاده صالح، امام زاده عین علی و زین علی، امام زاده داوود، امام زاده یحیی، امام زاده سید ناصرالدین و… از جمله پر طرفداران ترین اماکن مذهبی تاریخی، برای علاقه مندان با گردشگری فرهنگی- تاریخی و تهرانگردی است.


امازاده صالح
اما سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران، به عنوان متولی اصلی گردشگری شهر تهران، برای توسعه گردشگری شبانه در پایتخت، دست به کار شده است. تورهایی برای آشنای گردشگران با میراث معنوی و اسلامی، آثار تاریخی در مناطق مختلف تهران طراحی شده است. 
غالب این تورها در بافت تاریخی تهران و در منطقه ۱۲، پایتخت فرهنگی تهران، برگزار می شود. در شب های سوم، دهم، هفدهم، بیست و چهار ماه مبارک رمضان تورهای شبانه با صرف افطاری در یکی از اماکن تاریخی همراه خواهد بود.
میدان بهارستان، سر در باغ ملی، گذر سی تیر، میدان امام خمینی، سرای کاظمی، حمام نواب، مسجد و مدرسه معمار باشی، برج میلاد، برج آزادی، باغ موزه هنر ایرانی از جمله مهمترین مقاصد در تورهای شبانه تهرانگردی در ماه مبارک رمضان است.

تور ارمنستان به دلیل نزدیکی و هم مرزی با کشور ایران ازجمله تورهای محبوب گردشگران ایرانی می‌باشد. قیمت تور ارمنستان به دو شکل زمینی و هوایی انجام می‌شود و تور زمینی ارمنستان نیز به دلیل عبور از جاده‌های بسیار سرسبز و خوش‌منظره مورد توجه می‌باشد. قیمت تور ارمنستان در لیست زیر می‌توانید آژانس‌های ارائه‌ دهنده تور ارمنستان را مشاهده نمایید.

پارک شهر تهران

اهالی سفر و گردشگری به خوبی میدانند که پارک ها یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی و فرهنگی هر مقصد گردشگری هستند. پارک ها با موضعیت های خاص طراحی می شوند. پارکها را از نظر طرز استفاده می توان به پارک عمومی، پارک کودکان، پارک نمایشگاهی، پارک نباتات، باغ وحش، پارک اسپورت و ورزشی . کلان شهر تهران، به عنوان پایتخت بزرگ ایران، از پارک های متنوع و بی شماری برخوردار است. در این مطلب ما در نظر داریم تا شما را با چند نمونه از پارک های شهر تهران آشنا سازیم.

پارک شهر، یکی از قدیمی ترین پارک با موقعیتی استراتژیک

پارک شهر از قدیمی‌ترین بوستان‌های تهران است. پارک شهر که در سال ۱۳۳۹ تأسیس شده است. این پارک به جهت همجواری با موزه ایران باستان کتابخانه ملی و بسیاری دیگر از بناهای مهم اداری و تاریخی از مهمترین مراکز فرهنگی منطقه مرکزی قلمداد می شود.

پارک شهر
پارک شهر در بین خیابان های فیاض بخش، وحدت اسلامی، بهشت و خیام و محله سنگلج و قورخانه و پایانه قرار دارد. این پارک از حیث دارا بودن مراکزی همچون موزه صلح، باغ پرندگان تهران در مرکز پارک شهر، کتابخانه قدیمی و مرکزی پارک، آب نما، نمایشگاه و مراکز مهمی برای علاقه مندان به حوزه های علوم زیستی و جانوری، یک پیکج کامل برای اردو های روزانه و تهرانگری به شمار می آید.
تور ارمنستان به دلیل نزدیکی و هم مرزی با کشور ایران ازجمله تورهای محبوب گردشگران ایرانی می‌باشد. قیمت تور ارمنستان به دو شکل زمینی و هوایی انجام می‌شود و تور زمینی ارمنستان نیز به دلیل عبور از جاده‌های بسیار سرسبز و خوش‌منظره مورد توجه می‌باشد. قیمت تور ارمنستان در لیست زیر می‌توانید آژانس‌های ارائه‌ دهنده تور ارمنستان را مشاهده نمایید.