چگونه بدون رژیم شکم کوچکی داشته باشیم؟

علاوه بر راه‌ های تهاجمی و جراحی‌های سنگین زیبایی برای از بین بردن و حذف چربی اضافی ناحیه‌ی شکم راه‌های دیگر کم‌ تهاجمی‌تری به کار گرفته شده است که می‌تواند با آسیب بافتی و عوارض و خطرات کمتر نتایج مطلوبی را بر جای گذارد. هر یک از این روش‌های کم‌ تهاجمی کوچک کردن شکم و پهلو دارای معایب و مزایایی هستند که باعث قوت یا ضعف آن‌ها نسبت به هم می‌شود.
این روش‌های بیشتر به افرادی پیشنهاد می‌شود که با وجود داشتن چربی اضافی در ناحیه‌ی شکم و پهلو هنوز دارای پوست کشسان و قابل ارتجاعی هستند و شکم‌شان آویزان نشده است. هرچند انجام برخی ورزش‌های مخصوص به صورت مداوم و منظم می‌تواند منجر به کوچک شدن شکم و پهلو شود. اما با این حال ورزش هم نمی‌تواند در برخی موارد نتیجه‌ی مطلوب مورد نظر فرد را داشته باشد و چاره‌ای جزء انتخاب سایر روش‌ها نیست. هر یک از روش‌های کم‌تهاجمی کوچک کردن شکم و پهلو شامل

لیپوساکشن
لیپوساکشن یا لیپوپلاستی یک روش جراحی زیبایی است که با از بین بردن رسوبات چربی اضافی و بهبود خطوط بدن منجر به تغییر شکل مناطق خاصی از بدن و افزایش رضایت فرد از تناسب اندام خود می‌شود. لیپوساکشن با استفاده از یک لوله کوچک از جنس استیل به نام کانول انجام می‌شود. کانولا به یک پمپ مکش قدرتمند متصل شده و از طریق یک برش کوچک وارد پوست می‌شود. حذف چربی انجام شده است به عنوان کانول مکش تونل کوچک از طریق لایه های چرب ایجاد می‌کند. لیپوساکشن را می توان در هر دو جنس مردان و زنان انجام داد.
لیپوساکشن یک روش سنتی برای کاهش و حذف حجم زیادی از چربی‌های موضعی اضافی در نواحی مختلفی از بدن مانند ران، باسن، شکم و پهلو، بازو، زیر زانو، سینه، گونه‌ها، چانه و گردن و مچ پاهاست. لیپوساکشن می‌تواند به تنهایی و یا همراه با دیگر روش‌های جراحی پلاستیک بسته به ناحیه مورد نظر برای مثال همراه ابدومینوپلاستی در کوچک کردن شکم و پهلو استفاده شود. لیپوساکشن روشی است برای درمان چاقی و همچنین یک جایگزین برای رژیم غذایی مناسب و ورزش سنگین است. با این حال این روش یک درمان مؤثر برای حذف و ترمیم پوست آویزان و اضافی ناحیه شکم و پهلو نیست. هزینه لیپوساکشن می‌تواند به طور گسترده‌ای متفاوت باشد. متوسط هزینه مربوط به آن به بی‌هوشی، تجهیزات اتاق عمل و سایر هزینه‌های مرتبط مانند آزمایش‌های پزشکی، لباس عمل و بعد از عمل و نسخه دارویی مربوط می‌شود. هزینه‌ دستمزد جراحان با توجه به میزان تبحر و سابقه و همچنین مکان جغرافیایی مرکز درمانی می‌تواند متغیر باشد. معمولاً بیمه هزینه‌‌ی لیپوساکشن را پوشش نمی‌دهد اما بهتر است قبل از پرداخت آن با مؤسسه بیمه خود مشورت کنید. باید در نظر داشت مهم‌ترین مسئله انتخاب جراح متبحر بدون در نظر گرفتن دستمزد سنگین احتمالی اوست، زیرا عوارض بی‌کفایتی و خطای انسانی جراح می‌توانند چندین برابر هزینه اضافی به وجود آورد و همچنین سلامت فرد را به خطر اندازد.

کاندیدهای لیپوساکشن
مناسب‌ترین و بهترین کاندیدهای لیپوساکشن افرادی هستند که دارای این شرایط باشند شامل:

بزرگسالانی با حداکثر ۳۰ درصد وزن اضافی نسبت به وزن ایده‌آل، دارای پوست الاستیک و تون عضلانی خوب؛
افراد سالم فاقد هر گونه بیماری تهدید‌کننده زندگی یا مختل‌کننده شرایط لیپوساکشن و بهبودی از آن؛
غیر سیگاری‌ها؛
افراد دارای یک چشم‌انداز مثبت و اهداف خاص در ذهن خود برای تناسب اندام بدن؛
عدم پاسخ‌دهی چربی‌های اضافی به رژیم غذایی و ورزش.
آمادگی قبل از لیپوساکشن
پزشک در اولین ویزیت با پرسیدن سؤالاتی شرایط جسمی و روحی فرد و دلایل او برای اقدام به عمل را بررسی می‌کند. این پرسش‌ها شامل:

اهداف شما از انجام عمل لیپوساکشن چیست؟
آیا شرایط پزشکی خاص، آلرژی یا بیماری زمینه‌ای دارید؟
داروهای مصرفی فعلی، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی شما چیست؟
آیا سابقه‌ی مصرف الکل، دخانیات و مواد مخدر دارید؟
آیا سابقه‌ی جراحی دارید؟
سپس جراح برای ارزیابی سلامت و آمادگی فرد برای انجام لیپوساکشن اقداماتی انجام می‌دهد شامل:

ارزیابی وضعیت سلامت عمومی فرد یا عوامل خطر از پیش موجود با درخواست آزمایش کنترلی؛
عکس قبل از عمل برای تکمیل پرونده؛
بحث در مورد انواع روش‌های لیپوساکشن؛
توصیه به دوره‌های درمانی لازم دیگر در صورت نیاز؛
بحث در مورد نتایج احتمالی لیپوساکشن و خطرات یا عوارض بالقوه احتمالی؛
مصرف برخی از داروها و تنظیم یا جایگزینی داروهای مصرفی فعلی؛
منع مصرف سیگار؛
اجتناب از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی افزایش‌دهنده خونریزی و رقیق کننده خون.
قبل از آماده شدن برای انجام لیپوساکشن بهتر است تمام سؤالات خود را از جراح پلاستیک بپرسید تا با خیالی آسوده‌تر این دوران را سپری کنید. لیست این سؤالات شامل:

آیا جراحی پلاستیک من گواهی انجام لیپوساکشن را دارد؟ چند سال سابقه این کار را دارد؟
آیا بیمارستان یا مرکز جراحی دارای تجهیزات کافی لازم هست؟
آیا من کاندید خوبی برای این روش هستم؟
نتایج قابل انتظار بعد از لیپوساکشن شکم و پهلو چیست؟
چه روشی برای من توصیه می‌شود؟
چه اقداماتی به تسریع روند بهبودی کمک می‌کند؟
خطرات و عوارض مرتبط با روش من چیست؟
بارداری در آینده بر نتیجه لیپوساکشن چه تأثیری دارد؟
چه داروهایی قبل و بعد از لیپوساکشن تجویز می‌شود؟
آیا بعد از لیپوساکشن نیاز به پانسمان هست؟
چه مدت نیاز به پوشیدن گن و جامه‌های کشسان هست؟
آیا بخیه‌ها نیاز به کشیدن دارند؟ چه مدت بعد از لیپوساکشن کشیده می‌شوند؟
چه زمانی می‌توانم فعالیت طبیعی و ورزش را از سر بگیرم؟
چه زمانی باید برای مراقبت پیگیری مراجعه کنم؟
چه مدت زمانی برای از بین رفتن تورم و بهبودی کامل لازم هست؟
در صورت عدم رضایت از نتیجه‌ی لیپوساکشن چه راه‌حلی وجود دارد؟
درک تمام جنبه‌های لیپوساکشن بسیار مهم است. احساس اضطراب و نگرانی قبل از عمل بسیار طبیعی است ولی با پاسخ دادن به تمام سؤالاتی که در ذهن فرد نقش بسته می‌توان آن را کنترل کرد و کاهش داد. لیپوساکشن باید در یک مرکز جراحی معتبر با مجوز انجام جراحی سرپایی یا در بیمارستان انجام شود. با وجود سرپایی بودن عمل نیاز به یک همراه در مرکز و حداقل در شب اول بعد از لیپوساکشن وجود دارد.

اقدامات پس از لیپوساکشن
در طول مدت بهبودی لیپوساکشن باید شکم و پهلو خود را با یک لباس فشرده کننده مانند گن یا باند الاستیک بست و پوشاند تا روند درمان را تسریع کند. این کار به کنترل تورم و فشرده‌سازی پوست در محل خطوط جدید بدن کمک می‌کند. علاوه بر این ممکن است درن کوچک موقتی در برش‌های موجود در زیر پوست قرار گیرد تا به حذف هر گونه خون یا مایع زیاد کمک کند. همانند سایر روش‌های جراحی و غیر جراحی زیبایی دستورالعمل خاص پس از لیپوساکشن عبارت است از:

آموزش چگونگی مراقبت از محل جراحی و تخلیه ترشحات؛
مصرف به موقع داروهای خوراکی تجویزی برای بهبود و کاهش احتمال عفونت؛
پاسخ دادن به بسیاری از سؤالات و نگرانی‌های خاص فرد درباره‌ی بهبودی عمومی.
معمولاً نتایج حاصل از لیپوساکشن در صورت حفظ وزن پایدار و تناسب اندام طولانی‌مدت خواهد بود. با مقایسه عکس‌های قبل و بعد از لیپوساکشن بهتر می‌توان نتایج به دست آمده را درک کرد. اگرچه دست یافتن به نتایج خوب از این روش قابل انتظار است، ولی هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. در برخی شرایط ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب نیاز به یک عمل جراحی زیبایی شکم تکمیلی باشد. این عمل می‌تواند پوست اضافی را حذف و ترمیم کند. کلید مؤفقیت عمل لیپوساکشن در انجام صحیح آن توسط جراح است. برش‌های جراحی باید با حداقل میزان آسیب و ایجاد تورم ایجاد شود

نحوه‌ی انجام لیپوساکشن
به طور کلی روش لیپوساکشن شامل مراحل زیر است:
مرحله اول ـ بی‌هوشی
داروهایی برای راحتی فرد در طول لیپوساکشن تجویز می‌شود. انتخاب نوع داروی بی‌حسی موضعی، آرام بخش داخل وریدی یا بی‌هوشی عمومی به شرایط جسمی فرد و حجم چربی‌ها و مدت زمان جراحی بستگی دارد که متخصص بی‌هوشی درباره‌ی آن تصمیم می‌گیرد.
مرحله دوم ـ برش
لیپوساکشن از طریق برش کوچک انجام می‌شود. ابتدا یک بی‌حسی موضعی رقیق برای کاهش خونریزی و تروما تزریق می‌شود. سپس یک لوله توخالی نازک، یا کانول از طریق برش‌ها برای نرم کردن چربی اضافی با استفاده از یک حرکت جلو و عقب کنترل شده وارد می‌شود. سپس چربی اضافی با یک مکنده یا سرنگ متصل به کانول ساکشن و آسپیره می‌شود.
مرحله سوم ـ بستن برش
برش‌های ایجاد شده با نخ بخیه بسته می‌شود و سپس پانسمان می‌گردد.

خطرات و عوارض لیپوساکشن
تصمیم‌گیری درباره‌ی انجام هر گونه عمل جراحی زیبایی از جمله لیپوساکشن بسیار شخصی است. هر فرد باید با در نظر گرفتن خطرات و عوارض احتمالی و آگاهی و درک صحیح این روش را انتخاب کند. زیرا برای تکمیل پرونده پزشکی فرد قبل از عمل از او فرم رضایت‌نامه‌ای مبنی بر آگاهی او از خطرات احتمالی و پذیرش ریسک عمل گرفته می‌شود. بنابراین خطرات و عوارض لیپوساکشن عبارتند از:

خطرات مرتبط با بی‌هوشی؛
کبودی؛
تغییر در حس پوست که ممکن است باقی بماند؛
آسیب به ساختارهای عمیق‌تر مانند اعصاب، رگ‌های خونی، عضلات، ریه‌ها و ارگان‌های شکمی؛
ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی؛
تجمع مایع در زیر پوست؛
عفونت؛
خطوط نامنظم و یا عدم تقارن؛
پیگمانتاسیون نامنظم؛
نیاز به عمل جراحی مجدد ترمیمی؛
تورم مداوم؛
تأخیر بهبود زخم؛
ناهمواری یا شلی پوست؛
سوختگی حرارتی یا آسیب گرما در روش لیپوپلاستی با کمک اولتراسوند.
باید قبل از لیپوساکشن درباره‌ی تک تک عوارض و خطرات احتمالی با جراح پلاستیک بحث و گفت‌وگو شود.

لیپولیز
تجزیه و لیز چربی که معمولاً به عنوان لیپو لیزر شناخته شده یک روش لیپوساکشن غیر تهاجمی برای حذف چربی اضافی به خصوص در ناحیه‌ی پهلو است که بسیار سریع و بدون درد خواهد بود. این روش می‌تواند به طور مؤثر چربی‌های مقاوم در برابر رژیم غذایی یا ورزش را کاهش دهد. همچنین دارای عوارض و اثرات جانبی کمتری نسبت به روش‌های سنتی مانند لیپوساکشن است. در این روش با استفاده از لیزر چربی‌های ناخواسته و اضافی را ذوب نموده و علاوه بر مکش چربی‌های با دستگاه مکنده این اجازه را به بدن می‌دهد تا چربی تجزیه شده را وارد سوخت و ساز بدن کند و از این طریق مقداری از آن را حذف کند.
هر چند این روش یک راه‌کارکم تهاجمی برای حذف چربی شکم و پهلو است ولی با این حال نیاز به یک برش کوچک در ناحیه شکم و پهلو تحت بی‌حسی موضعی دارد. به دلیل قابلیت انجام آن تحت بی‌حسی موضعی خطرات بی‌هوشی عمومی لیپوساکشن سنتی را نیز نخواهد داشت. روش لیزر لیپولیز یک درمان برای کاهش وزن نیست بلکه فقط برای افرادی مناسب است که دارای اضافه وزن قابل توجه و چربی اضافی غیر قابل حذف در نواحی کوچکی از بدن هستند. نتایج لیپولیز باعث تناسب اندام و هماهنگی بین ذخایر چربی نواحی مختلف بدن در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدون عارضه‌ی کبودی و تورم سایر روش‌های تهاجمی‌تر کوچک کردن شکم و پهلو می‌شود. هزینه‌های مربوط به لیپولیز به وسعت بافت چربی اضافی بستگی دارد.

کاندیدهای لیپولیز
مناسب‌ترین کاندیدهای لیپولیز افرادی هستند که دارای چربی اضافی سر سخت در نواحی شکم و پهلوی خود بوده و از طرفی به رژیم غذایی و ورزش مقاوم هستند. باید در نظر داشت که لیپولیز برای درمان چاقی نیست پس به افراد بسیار چاق پیشنهاد نمی‌شود. در واقع این روش برای کاهش چربی و سفت کردن پوست در افرادی که دارای وزن طبیعی و نزدیک به ایده‌آل هستند، برنامه‌ریزی شده است. در صورت ابتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی و همچنین داشتن دستگاه ضربان‌ساز نباید تحت این عمل قرار گرفت. بیماری‌های کبدی و کلیوی و همچنین اختلالات انعقادی باعث منع استفاده از این روش می‌شود. البته بیماری‌های روحی و روانی نیز می‌تواند مانع از انجام آن شود.
بحث و گفت وگو در مورد نتایج لیپولیز با یک پزشک قبل از آغاز درمان بسیار مهم است. گاهی اوقات پزشک با توجه به شرایط بدنی فرد ممکن است یک روش تهاجمی‌تری را پیشنهاد کند. روش لیزری حذف چربی فقط برای از بین بردن پانصد میلی‌گرم چربی توصیه می‌شود. بنابراین ممکن است برای حذف مقادیر بزرگ‌تر چربی به لیپوساکشن یا روش‌های دیگر نیاز باشد.

آمادگی قبل از لیپولیز
قبل از عمل لیولیز باید آزمایش خون کنترلی لازم قبل از عمل را انجام داده و مصرف سیگار و الکل را از دو هفته قبل از عمل قطع نمایید. همچنین مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب و مکمل‌های رقیق‌کننده خون از یک هفته قبل از عمل ممنوع است. فرد باید در شب قبل دوش آب گرم گرفته و به میزان کافی و هشت ساعت خواب آسوده داشته باشد. از معتبر بودن مرکز انجام لیپولیز باید اطمینان حاصل شود.

نحوه‌ی انجام لیپولیز
در طول درمان لیپولیز از یک بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. سپس یک برش کوچک در پوست ناحیه‌ی شکم و پهلو ایجاد شده و یک کانول بسیار نازک ( لوله‌ی فلزی توخالی با قطر یک میلی‌متر ) در داخل پوست قرار داده شده و با کمک یک پروپ، پالس نور لیزری به بافت چربی اضافی تابانده می‌شود و آن را تجزیه و ذوب می‌کند. سپس این سلول‌های چربی ذوب شده به طور طبیعی توسط بدن از بین می‌روند. از طرفی مقادیری از آن را نیز با کمک دستگاه مکنده و کانول با سرعت بالا خارج می‌سازند. این روش بین ۱ الی ۲ ساعت زمان می‌برد.

اقدامات پس از لیپولیز
فرد برای بازیابی توان خود نیاز به یک ساعت استراحت پس از انجام لیپولیز دارد. این افراد معمولاً می‌توانند فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از همان روز از سر بگیرند. بهتر است فعالیت بدنی شدید خود را از یک الی دو هفته پس از انجام لیپولیز آغاز کنند.
با وجود این که برخی از افراد بلافاصله چربی اضافی خود را از دست می‌دهند و پوست‌شان به حالت طبیعی باز می‌گردد، اما در برخی دیگر ممکن است نتایج نهایی پس از گذشت چند هفته و با حذف چربی ذوب شده ظاهر شود.

خطرات و عوارض لیپولیز
این روش با توجه به این‌که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، دردناک نیست. ولی ممکن است فرد کمی تورم جزئی، کبودی یا حساسیت را در چند روز پس از درمان تجربه کند. انتخاب یک پزشک مناسب آموزش دیده و واجد شرایط برای انجام لیپولیز می‌تواند در بهبود نتیجه مؤثر باشد. گرمای حاصل در این روش می‌تواند به بافت آسیب برساند. با این حال معمولاًَ افرادی که تحت این روش چربی اضافی ناحیه شکم و پهلو خود را حذف می‌کنند، از نتیجه راضی هستند.

لیپوماتیک
با پیشرفت علم روش‌های برتر و بهتری برای حذف چرب اضافی بدن و کوچک کردن شکم و پهلو روی کار آمده است که می‌تواند با کمترین آسیب و عارضه‌ی بافتی بهترین نتایج را بر جای بگذارد. در روش نوین لیپوماتیک دیگر خبری از برش‌های بزرگ لیپوساکشن سنتی یا عوارض بافتی لیزر لیپولیز در اثر گرما نیست. در واقع لیپوماتیک روشی است برای ساکشن بافت چربی اضافی زیر پوست با تکنیکی متفاوت از ساکشن‌های سنتی که می‌تواند در کوتاه‌مدت‌ترین زمان بهترین نتایج را داشته باشد. از دیگر مزایای آن درد، التهاب و ورم کمتر برای بیمار و سهولت عمل برای جراح است که باعث رضایت هر دو از این عمل خواهد شد.
در این روش که امروزه مورد تأیید بسیاری از جراحان سراسر جهان شده و کارآمدی آن توجه بسیاری از افراد را به خود جلب نموده می‌توان در یک جلسه حجم بسیاری از چربی را جدا سازی و خارج کرد. حتی چربی خارج شده در این روش قابلیت تزریق در سایر نواحی بدن را در صورت لزوم دارد.
لیپوماتیک به جزء شکم و پهلو برای حذف چربی اضافی سایر نواحی بدن از جمله ران و باسن، بازو، پشت، ساق پا و اطراف زانو و اندام تناسلی خارجی زنان کاربرد دارد. در نتایج حاصل از لیپوماتیک شکم و پهلو میزان قابلیت ارتجاعی پوست فرد و میزان کلاژن آن و همچنین حجم پوست شل و آویزان می‌تواند مؤثر باشد.

کاندیدهای لیپوماتیک
مناسب‌ترین افراد برای انجام عمل لیپوماتیک افراد بالای ۱۸ سال اعم از زن و مردی هستند که چاق نبوده و فقط دارای کمی اضافه وزن و بافت چربی اضافی ناخواسته مقاوم در قسمت‌های مختلف بدن از جمله نواحی شکم و پهلو خود باشند. بهتر است دارای وزن ثابت بوده و قصد کاهش یا افزایش وزن در آینده را نداشته باشند. پوست افراد باید دارای خاصیت ارتجاعی مطلوب باشد. بنابراین این روش به افراد مسنی که خاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست داده‌اند مناسب نخواهد بود. در صورت بارداری یا زایمان باید حداقل سه ماه از موعد زایمان فرد گذشته باشد. امکان بارداری پس از انجام عمل لیپوماتیک وجود دارد.

آمادگی قبل از لیپوماتیک
همانند سایر روش‌های جراحی و غیر جراحی کوچک کردن شکم و پهلو فرد باید خود را برای عمل لیپوماتیک از حداقل یک ماه قبل از عمل آماده کند. شرایط لازم برای آمادگی قبل از لیپوماتیک شامل:

ترک مصرف سیگار و الکل از یک ماه قبل از عمل؛
اجتناب از مصرف آسپرین و داروهای رقیق‌کننده خون از دو هفته قبل از عمل؛
خودداری از مصرف ویتامین E از روز قبل از عمل؛
رعایت ناشتایی از شب قبل از عمل.
نحوه‌ی انجام لیپوماتیک
این عمل آسان تحت بی‌حسی موضعی با ایجاد چند سوراخ کوچک نیم سانتی‌متری در پوست شکم و پهلو و سپس قرار دادن لوله‌ی باریک کانول درون این سوراخ‌ها انجام می‌شود. معمولاً برای حذف چربی اضافی پهلوها نیاز به ایجاد دو سوراخ اضافی در ناحیه کمر نیز هست. این کانول متصل به دستگاه مکنده ابتدا با حرکت ارتعاشی و لرزشی خود بافت چربی مقاوم و سفت و سخت ناحیه را سست و تخریب می‌کند. سپس این امکان را به دستگاه مکنده می‌دهد تا قطعات خرد شده و حتی مایع شده چربی اضافی را راحت‌تر تا آخرین قطرات موجود خارج کند.

اقدامات پس از لیپوماتیک
فرد بلافاصله پس از اتمام لیپوماتیک می‌تواند به خانه بازگردد. طی دو الی سه روز تورم و کبودی جزئی ناحیه از بین خواهد رفت و فرد می‌تواند خیلی زود به فعالیت روزمره خود از جمله کار بازگردد. با این حال بهتر است در هفته ابتدایی از فعالیت بدنی شدید بپرهیزد. بستن گن یا شکم‌بند کشسان پس از عمل لیپوماتیک تا دو الی سه ماه پس از آن برای سفت شدن و فشرده‌سازی پوست توصیه می‌شود. احتمال به وجود آمدن بافت‌های سفت زیر جلدی از هفته دوم پس از لیپوماتیک وجود دارد که جای نگرانی نخواهد داشت و با کمک ماساژ در زیر آب گرم رفع می‌شود. با وجود این‌که این روش یک روش دائمی برای کوچک کردن شکم و پهلو محسوب می‌شود ولی احتمال تجمع مجدد چربی در این ناحیه به دلیل سبک نادرست زندگی و عدم توجه به تغذیه و ورزش وجود دارد. پس نباید ورزش و رژیم غذایی از برنامه زندگی آینده فرد حذف شود. این افراد همچنین باید از مصرف غذاهای چرب و پر نمک خودداری نموده و به دلیل احتمال کم‌آبی بدن مصرف مایعات خود را افزایش دهند. مصرف به موقع داروهای تجویزی پس از عمل نیز ضروری است.
از آن‌جایی که سوراخ‌های ایجاد شده در لیپوماتیک خود به خود و طی ۴۸ ساعت پس از جراحی بسته خواهند شد بهتر است که با استحمام به موقع و مالش اطراف سوراخ‌ها به خارج شدن ترشحات و چربی باقی مانده در مسیر کمک کرد. در صورت عدم تخلیه کامل سوراخ‌ها قبل از مسدود شدن آن ممکن است بافت برجسته‌ای در این ناحیه باقی بماند. پس از استحمام باید محل سوراخ‌ها را ترجیحاً با سشوار خشک کرد و تمیز نگه داشت تا دچار عفونت نشود.

عوارض و خطرات لیپوماتیک
با وجود تمام مزایایی که لیپوماتیک دارد و باعث جذب بسیاری از افراد در سراسر جهان به خود شده است دارای معایب، عوارض و خطراتی است که قبل از عمل باید برای فرد توضیح داده شود تا با آگاهی کامل آن را انتخاب کند. عوارض و خطرات لیپوماتیک شامل:

زمان طولانی جراحی باعث افزایش احتمال خطای انسانی جراح می‌شود؛
ضربه‌های شدید دستگاه باعث احتمال آسیب به جراح و بیمار و همچنین کوفتگی بدن او خواهد شد؛
ضربه‌ها خطر آمبولی ریه را افزایش می‌دهد؛
فقط در ناحیه‌ و اندام‌های بزرگ کاربردی است؛
حساسیت به ماده‌ی بی‌حسی و لیدوکائین در افرادی که سابقه‌ی آن را داشتند وجود دارد؛
احتمال خونریزی شدید در افرادی که مصرف مکمل یا داروی رقیق‌کننده خون مانند آسپرین داشته اند، وجود دارد؛
احتمال عفونت در صورت عدم رعایت استرلیزه در اطاق عمل و یا ابتلای فرد به بیماری‌های مختل کننده سیستم ایمنی یا مصرف داروهای سرکوب‌گر ایمنی بدن وجود دارد.

خانم های بخوانند: بزرگ کردن سینه کاری درست یا غلط؟

عمل جراحی بزرگ کردن سینه با استفاده از ایمپلنتهای پستان یا تزریق چربی به منظور افزایش سایز سینه و یا بازگرداندن حجم از دست رفته سینه طی کاهش وزن به خصوص پس از زایمان انجام می‌شود. بزرگ کردن سینه بالینی، ماموپلاستی تقویتی نیز نامیده می‌شود. افزایش سایز سینه می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس فرد و احساس رضایت بیشتر او از اندام خود کمک کند. پروتز کردن سینه ممکن است برای بازسازی پستان پس از ماستکتومی یا آسیب بافتی نیز استفاده شود. بزرگ کردن سینه‌ها ممکن است تا حدی منجر به افتادگی آن شود که در این صورت نیاز به جراحی دیگری برای بالا بردن سینه‌ها نیاز خواهد داشت. جراحی لازم همزمان یا پس از مدتی از جراحی اول به شکل جداگانه انجام خواهد شد. جراح پلاستیک به تصمیم‌گیری درباره‌ی لزوم انجام عمل جراحی دیگر بر روی سینه کمک خواهد کرد. جراحی بزرگ کردن سینه دارای سابقه طولانی است و جزء اعمال جراحی مؤفق در کسب رضایت زنان محسوب می‌‌‌شود تا به تناسب و زیبایی اندام خود بازگردند.

به طور متوسط هزینه‌ ی عمل جراحی بزرگ کردن سینه می‌تواند در افراد مختلف با توجه به شرایط بدن آن‌ها و نوع عمل و ایمپلنتی که در نظر گرفته‌اند متفاوت باشد. متوسط هزینه‌ی جراحی سینه بسته به هزینه‌ی انجام بی‌هوشی، تجهیزات اتاق عمل و تسهیلات مرکز مربوطه، هزینه‌ی آزمایش‌ها، لباس مخصوص بعد از عمل، نسخه‌های دارویی و هزینه‌ی دستمزد جراح متغیر خواهد بود. با این حال باید در نظر داشت که در جراحی زیبایی سینه علی رغم هزینه‌هایی که وجود دارد، نباید به سبب هزینه کمتر از کیفیت کار با انتخاب جراحان کم‌تجربه و کم ‌مهارت کاست. تبحر پزشک در عمل جراحی مهم‌ترین نکته‌ای است که در این اعمال جراحی باید به آن دقت کرد. با توجه به محسوب شدن پروتز سینه در دسته جراحی‌های زیبایی احتمالاً هر بیمه‌ای هزینه های آن را پوشش نخواهد داد. بهتر است قبل از احتساب بیمه برای پرداخت هزینه‌های آن با بیمه‌ی درمانی خود مشورت کنید.
دست زدن به جراحی پروتز سینه برای افزایش سایز سینه یک انتخاب کاملاً شخصی است که هر فردی فقط خود به تنهایی می‌تواند درباره‌ی آن تصمیم بگیرد. احتمالاً با داشتن سینه‌های بزرگ‌تر جوان‌تر و خوش اندام‌تر به نظر می‌رسید و با جراحی بزرگ کردن سینه برای طولانی مدت می‌توانید این اعتماد به نفس را حفظ کنید. ولی این جراحی به دلیل نیاز به پیگیری و احتمال جابه‌جایی یا نیاز به تعویض می‌تواند کمی پردردسر باشد.
با این حال این جراحی نیز همانند اعمال جراحی دیگر نیازمند شرایط اولیه‌ای است که در آن صورت می‌توان کاندید مناسبی برای آن شد. شرایط لازم عبارت است از:

فرد باید از سلامت جسمی برخوردار باشد؛
از نتایج جراحی سینه خود انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشد؛
دلیل فرد برای تن دادن به جراحی باید منطقی بوده و واقعاً از کوچکی سینه‌های خود ناراضی باشد؛
از تغییر شکل ظاهری سینه بعد از زایمان یا تغییر حجم آن پس از کاهش وزن یا افزایش سن ناراضی و نگران باشد؛
سینه‌ها نامتقارن و توخالی داشته باشد.
بهترین کاندیدهای عمل جراحی بزرگ کردن سینه زنانی هستند که از لحاظ جسمی و روانی سالم و از نتایج عمل سینه خود انتظارات واقع بینانه دارند. به طور معمول در جراحی ایمپلنت سینه یک یا هر دو پستان به صورت یکسان و قرینه تغییر سایز می‌دهند. برای تصمیم‌گیری بهتر برخی پزشکان با طراحی نرم‌افزاریِ سینه پس از عمل، فرد را با واقعیت بعد از عمل خود بیشتر آشنا می‌کنند تا راحت تر انتظارات خود را با نتایج احتمالی بسنجند.

ایمپلنت پستان
در زمان انتخاب نوع پروتز سینه باید به جنس و کیفیت مطلوب و حداکثر طول عمر آن دقت کرد. زیرا پروتز لباس نیست که به راحتی بتوان آن را تعویض نمود. بنابراین بیشترین طول عمر یک گزینه‌ی مهم در انتخاب پروتز است. با این حال و با وجود رعایت تمام نکات ایمنی ممکن است ایمپلنت سینه نیاز به تعویض پیدا کند. در هر صورت مراجعه به پزشک جراح برای انجام معاینات پیگیری سالانه به سبب بررسی جایگاه پروتز و سلامت پستان یک امر ضروری است. با گذشت زمان و با توجه به پیری، نوسانات وزن و عوامل هورمونی این این احتمال وجود دارد تا سینه جراحی شده نیز دچار افت یا تغییر شکل شود. اگر پس از گذشت یک دوره یک ساله از عمل سینه از تغییرات صورت گرفته بر روی سینه خود ناراضی شدید، می‌توانید با نظر پزشک خود با انجام یک عمل لیفت پستان یا جراحی ترمیمی به زیبایی اندام قبلی خود بازگردید.

انواع ایمپلنت‌های بزرگ کننده پستان
ایمپلنت‌ها انواع مختلفی دارند که هریک نسبت به دیگری معایب و مزایای خود را دارد. بیشتر ایمپلنت‌های مصرفی در جراحی بزرگ کردن سینه عبارت است از:
کاشت سینه شور
در کاشت سینه شور با کمک آب نمک استریل سینه را برجسته و بزرگ می‌کنند. با نشت و پارگی پوسته‌ی ایمپلنت، ماده‌ی سالین خارج خواهد شد و ماده‌ی شور جذب بدن می‌شود و به طور طبیعی از بدن خارج می‌گردد. کاشت سینه شور دارای شکل یکنواخت و با ثبات و استحکام است که برای بزرگ کردن سینه در زنان ۱۸ سال یا مسن‌تر مورد تأیید سازمان غذا و دارو قرار گرفته است.
کاشت سینه سیلیکونی
در کاشت سینه سیلیکون پروتز مورد نظر حاوی ژل سیلیکونی است. ژل می‌تواند در فرد احساسی شبیه به بافت پستان طبیعی ایجاد کند. در صورت نشت و پارگی پروتز سیلیکونی، ژل ممکن است در داخل پوسته ایمپلنت باقی بماند یا درون بافت پستان پخش شود. معمولاً ایمپلنت‌های حاوی ژل سیلیکون افت نمی‌کنند. در صورت انتخاب پروتز سیلیکونی نیاز به ویزیت‌های منظم و بازدید جراح پلاستیک از کارکرد صحیح ایمپلنت وجود دارد. پزشک می‌تواند با سونوگرافی یا MRI وضعیت ایمپلنت‌های پستان را ارزیابی کند. کاشت سینه سیلیکونی برای بزرگ کردن سینه در زنان ۲۲ سال یا بیشتر مورد تأیید سازمان غذا و دارو است. هیچ ارتباطی بین ایمپلنت ژل سیلیکونی سینه و بیماری‌های بافت همبند، سرطان پستان یا مشکلات باروری پیدا نشده است.
کاشت سینه چسبنده
ایمپلنت فرم پایدار و چسبنده در صورت نشت و پارگی نیز شکل ظاهری خود را حفظ می‌کنند. قوام ژل سیلیکون در داخل این ایمپلنت ضخیم‌تر از ژل ایمپلنت سیلیکونی سنتی است. این ایمپلنت‌ها محکم‌تر از ایمپلنت‌های سنتی هستند و تصور می‌شود که کمتر احتمال دارد دچار پارگی شوند. این ایمپلنت‌ها به صورت مخروطی رو به بالا هستند و به همین دلیل در صورت جا به جایی و چرخش منجر به ظاهر غیر متعارفی در سینه خواهند شد. برای قرار دادن ایمپلنت چسبنده نیاز به یک برش اضافی دیگر در پوست هست.
کاشت سینه گرد
کاشت سینه گرد یک فرم با ثبات از ایمپلنت‌هاست که شکل یکسان آن در تمام نقاط منجر به ایجاد یک ویژگی عالی در آن شده است بدین صورت که چرخش تغییر و نگرانی‌ای در ظاهر سینه ایجاد نخواهد کرد.
کاشت سینه صاف
ایمپلنت سینه صاف بسیار نرم است و می‌تواند به صورت جیبی در سینه کار گذاشته شود. این ایمپلنت صاف ممکن است برخی از ناهمواری قابل لمس و یا قابل مشاهده ایجاد کند.
ایمپلنت‌های بافت پستان
ایمپلنت‌های بافت پستان با احتمال کمتری دچار حرکت و چرخش در پستان و بافت اطراف آن خواهند شد و یکی از مزیت‌های آن بر انواع دیگر ایمپلنت‌ها، خطر کمتر ایجاد بافت اضافه در محل برش است.
گاهی اوقات تولید‌کنندگان ایمپلنت سبک‌های جدیدی از انواع ایمپلنت‌های پستان را معرفی می‌کنند که می‌تواند خارج از دسته‌های نام برده شده قرار گیرند. با این حال کیفیت مهم‌ترین گزینه انتخاب ایمپلینت است.

مشاوره قبل از جراحی بزرگ کردن سینه
پزشک جراح قبل از اقدام به جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه سطح انتظارات فرد را در کنار گرفتن اطلاعاتی از سبک زندگی و سوابق پزشکی او با پرسیدن سؤالاتی از این قبیل می‌سنجد:

چرا می‌خواهید عمل بزرگی سینه انجام دهید و نتیجه‌ی مورد انتظار شما چیست؟
آیا شرایط جسمی خاص، سوابق آلرژی و درمان‌های پزشکی قبلی دارید یا داشتید؟
آیا در حال حاضر دارو، ویتامین‌، مکمل‌ گیاهی، الکل یا دخانیات مصرف می‌کنید؟
آیا سابقه فردی یا خانوادگی از سرطان پستان دارید؟ نتایج حاصل از ماموگرافی و یا نمونه‌برداری قبلی خود را ارائه دهید.
جراح پلاستیک همچنین با درخواست آزمایش‌ها و انجام معایناتی وضعیت جسمی و دادن مشاوره آمادگی فرد را برای جراحی بدین صورت بررسی می‌کند:

ارزیابی وضعیت سلامت عمومی فرد و عوامل خطر از پیش موجود؛
اندازه‌گیری دقیق سینه و بررسی شکل ظاهری، کیفیت پوست، و محل نوک سینه؛
پشنهاد گزینه‌های درمانی خود بر اساس وضعیت فرد؛
بحث در مورد نتایج احتمالی جراحی بزرگ کردن سینه و هر گونه خطر و عارضه بالقوه آن؛
آزمایش خون کنترلی قبل از عمل؛
ماموگرافی پایه قبل از عمل جراحی؛
تجویز برخی از داروها قبل از عمل و یا تنظیم یا تعویض داروهای مصرفی فعلی؛
منع استعمال سیگار حداقل از شش هفته قبل از عمل جراحی؛
هیدراتاسیون قبل و بعد از عمل جراحی؛
اجتناب از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی خاص افزایش‌دهنده خونریزی.
عمل جراحی بزرگ کردن سینه ممکن است در یک مرکز معتبر جراحی سرپایی یا بیمارستان انجام شود. اگر عمل جراحی سینه خود را به صورت سرپایی انجام می‌دهید، حتماً از کسی بخواهید شما را در این روند حداقل تا حداقل شب اول بعد از عمل جراحی همراهی کند.
در صورتی که قصد بارداری در آینده را دارید حتماً پزشک جراح خود را از این مسئله مطلع کنید زیرا بارداری می‌تواند بر ظاهر سینه اثر بگذارد. هیچ مدرکی وجود ندارد تا نشان دهد ایمپلنت سینه بارداری و توانایی شیردهی را تحت تأثیر قرار خواهد. اما باید سؤالات خود را در این زمینه با پزشک خود مطرح کنید.
داشتن اضطراب از عمل و نتایج آن به دلیل اینکه بحث زیبایی جای حساسی چون سینه مطرح است، کاملاً طبیعی خواهد بود. اما درک تمام جنبه‌های جراحی بزرگ کردن سینه بسیار مهم است که با پرسیدن سؤالاتی که لیستی از آن را برای شما تهیه کردیم میسر خواهد شد. این سؤالات عبارت‌اند از:
آیا پزشک دوره‌های جراحی پلاستیک سینه را گذرانده است؟
جراحی پلاستیک شما چند سال سابقه کار در این زمینه دارند؟
بیمارستان یا مرکز جراحی چه تسهیلاتی دارد؟
آیا من کاندید خوبی برای جراحی بزرگ کردن سینه هستم؟
نتایج قابل انتظار جراحی چیست؟
عمل جراحی بزرگ کردن سینه کجا و چگونه است؟
چه شکل و سایز، محل برش و نوع ایمپلنتی برای من توصیه می‌شود؟
مدت لازم برای بهبودی چه ‌قدر است و چه کارهایی به بهبود سریع‌تر بعد از عمل کمک می‌کند؟
خطرات و عوارض مرتبط با روش انتخابی من چیست؟
احتمال نیاز به تکرار اعمال جراحی ایمپلنت اضافی در طول عمر من چه قدر است؟
آیا پروتز توانایی شیردهی من را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟
پس از زایمان و پس از دوران شیردهی پروتز دچار چه تغییراتی خواهد شد؟
در صورت عدم رضایت از نتیجه عمل خود چه راه درمانی دارم؟
آیا امکان برداشت و حذف ایمپلنت در آینده وجود دارد؟

روش جراحی پروتز سینه
یکی از روش‌های بزرگ کردن سینه با کمک پروتز است که یک الی دو ساعت بسته به همراه بودن یا نبودن با اعمال جراحی هم‌زمان دیگر طول می‌کشد. برای ایمنی بیمار در طول عمل جراحی، از مانیتور‌های مختلف برای بررسی ضربان قلب، فشار خون، نبض و میزان اکسیژن موجود در خون استفاده می‌شود. مراحل جراحی بزرگ کردن سینه عبارت است از:
مرحله اول ـ بی‌هوشی
داروهای بی‌حسی، بی‌هوشی و کاهنده‌ی درد برای راحتی فرد طی عمل جراحی تجویز می‌شود. این داروها بیشتر شامل آرام‌بخش داخل وریدی و بی‌هوشی عمومی است که پزشک متخصص بی‌هوشی با توجه به شرایط جسمی هر فرد مراجعه‌کننده، بهترین گزینه را انتخاب می‌کند.
مرحله دوم ـ برش
به منظور کاهش دید زخم ناشی از برش در محل حساس سینه که از نقاط زیبایی زنان محسوب می‌شود، کم‌دیدترین ناحیه‌ی سینه برای برش انتخاب خواهد شد. برش را می توان در زیر پستان، اطراف هاله پستان و زیر بغل ایجاد کرد. البته قبل از جراحی می‌توانید با پزشک جراح خود در مورد محل برش گفت‌وگو کنید و با کمک او بهترین و مناسب‌ترین منطقه را انتخاب کنید. هر چند نوع ایمپلنت و پروتز انتخابی، درجه‌ی بزرگی مورد نظر و آناتومی بدن فرد نیز می‌تواند بر انتخاب محل برش اثر گذارد.
مرحله سوم ـ قرار دادن پروتز پستان
از محل برش ایجاد شده، پروتز سینه را به صورت جیبی درون محل جایگذاری می‌کنند. بسته به شرایطی پروتز در زیر ماهیچه‌های پستان، زیر عضله‌ی سینه‌ای یا به طور مستقیم در پشت بافت پستان و در طول عضله‌ی سینه قرار می‌گیرد. ایمپلنت زیر عضله‌‌ی سینه کمتر در شیردهی دخالت می‌کند. روش جاگذاری و موقعیت پروتز‌های سینه به نوع ایمپلنت، درجه بزرگی مورد نظر، آناتومی بدن فرد و توصیه‌ی جراح بستگی دارد.
مرحله چهارم ـ بستن برش
برش ایجاد شده بر روی سینه با بخیه‌ی لایه لایه در بافت‌های پستان، چسباندن پوست یا نوار جراحی بسته می‌شود. با گذشت زمان تا حدودی خطوط بر جای مانده از برش محو خواهد شد.

اقدامات مراقبتی پس از جراحی بزرگ کردن سینه
پس از انجام جراحی سینه فرد به شرطی به بهترین نتیجه از جراحی خود دست پیدا خواهد کرد که مراقبت‌های لازم پس از عمل را تحت نظارت پزشک خود و به دقت انجام دهد. سینه‌های جراحی شده با گاز استریل پانسمان شده و با یک سینه‌بند کشسان به منظور به حداقل رساندن تورم و التیام سریع‌تر زخم ناشی از جراحی حمایت می‌شوند. شما باید قادر به راه رفتن بدون کمک بلافاصله پس از عمل بزرگ کردن سینه باشید. راه رفتن چند دقیقه‌ای هر چند ساعت یک بار به منظور کاهش خطر تشکیل لخته خون در پاها بسیار مهم است.
معمولاً در صورت جراحی سرپایی فرد طی چند ساعت تحت نظر بودن ترخیص خواهد شد و مجاز به بازگشت به خانه است. قبل از ترک بیمارستان یا مرکز جراحی زیبایی دستورالعمل خاصی برای چگونگی مراقبت از سینه بعد از عمل جراحی، نسخه‌ی داروهای تجویزی مورد نیاز برای بهبود زخم و کاهش خطر ابتلا به عفونت و موعد مراجعه به جراح پلاستیک برای پیگیری روند بهبودی ارائه خواهد شد.
بسته به نظر پزشک، ممکن است فرد به پوشیدن سینه‌بند حمایتی به صورت ۲۴ ساعته در طول هفته اول یا دو پس از عمل توصیه شود. تعویض به موقع و شست‌وشوی صحیح محل برش و مصرف پمادهای تجویزی از هر اقدام مراقبتی دیگری مهم‌تر است. هرچند فرد موظف است تمام دستورالعمل‌های توصیه شده را با دقت اجرا کند. پس از طی کردن دوره‌ی نقاهت بعد از جراحی در همان ۲۴ الی ۴۸ ساعت ابتدایی فرد می‌تواند کم‌کم فعالیت روزمره خود را از سر گیرد و احتمالاً طی چند هفته‌ی بعدی جزء درد و ورم محدود ناراحتی دیگری را احساس نخواهد کرد. کمپرس یخ و استفاده از مسکن ضد درد به کاهش و کنترل درد کمک می‌کند. سینه‌های ممکن است به لمس حساس شود و فرد احساس گرما یا خارش در سطح پوست سینه کند. تغییر رنگ، قرمزی و کبودی بافت پستان به سرعت ناپدید می‌شود.
برای دو تا پنج روز ممکن است احساس سفتی و درد در منطقه قفسه سینه وجود داشته باشید. پس از یک الی هفت روز بعد از عمل جراحی اجازه دوش داده می‌شود. در صورت داشتن بخیه پس از یک هفته کشیده خواهد شد. فرد باید از بلند کردن، کشیدن یا هل دادن هر چیزی که باعث درد می‌شود، دوری کند و با محدودیت فعالیت شدید به خصوص در چرخاندن قسمت بالای بدن اصول ایمنی را رعایت کند. در واقع باید فعالیت فیزیکی بیش از حد را برای حداقل دو هفته اول بعد از عمل جراحی به حداقل برساند. برای زمان از سرگیری و آغاز ورزش و فعالیت‌های طبیعی انسانی بهتر است با جراح پلاستیک خود مشورت شود.

نتایج جراحی بزرگ کردن سینه
نتایج حاصل از جراحی بزرگ کردن سینه بلافاصله پس از اتمام جراحی قابل مشاهده خواهد بود. با گذشت زمان، تورم پس از جراحی فروکش می‌کند و خطوط برش محو خواهد شد. داشتن عکس‌هایی قبل از عمل برای مقایسه با تصاویر جدید سینه پس از عمل می‌تواند نقش به سزایی در تشخیص میزان تغییرات صورت گرفته داشته باشد. رعایت اصولی دستورالعمل پس از عمل جراحی و انجام به موقع ویزیت‌های پیگیری در دستیابی به نتایج مطلوب عمل سینه بسیار حائز اهمیت است.

خطرات جراحی بزرگ کردن سینه
تصمیم‌گیری درباره‌ی انجام عمل جراحی پلاستیک که یک روش سریع بزرگ کردن سینه محسوب می‌شود بسیار شخصی است و فرد وقتی باید آن را به عنوان راه‌حل مشکل خود انتخاب کند که منافع حاصل از آن ارزش خطرات و عوارض بالقوه احتمالی را داشته باشد. قبل از این عمل جراحی سینه یک رضایت نامه کتبی برای اطمینان از اقدام آگاهانه فرد برای جراحی با درک کامل و روشن از خطرات و عارضه‌های احتمالی و پذیرفتن آن تنظیم خواهد شد. خطرات ناشی از عمل جراحی بزرگ کردن سینه عبارتند از:
خطرات بی‌هوشی؛
خونریزی؛
عفونت؛
تغییراتی در نوک پستان؛
زخم پوست سینه؛
قرارگیری نادرست ایمپلنت؛
نشت یا پارگی ایمپلنت؛
تشکیل بافت اضافه در اطراف ایمپلنت؛
تجمع مایع و خون در زیر پوست؛
ایجاد چین و چروک بر روی پوست ناحیه ایمپلنت؛
عکس العمل‌های آلرژیتیک؛
درد مداوم سینه.
این امکان نیز وجود دارد که حضور ایمپلنت سینه مانع تشخیص زود هنگام سرطان پستان شود یا آن را به تأخیر اندازد. بهتر است قبل از امضای رضایت‌نامه‌ی جراحی به طور کامل در مورد تک تک این خطرات با پزشک خود بحث و گفت‌وگو کنید و تمام سؤالات خود را به طور مستقیم از جراح پلاستیک بپرسید. با این وجود ایمپلنت سینه سلامت پستان را مختل نمی‌کند. تا به امروز بررسی‌های دقیق انجام شده در تحقیقات علمی هیچ ارتباطی بین سینه و اختلال خود‌ایمنی یا سایر بیماری‌های سیستمیک پیدا نکرده است. با این حال ایمپلنت پستان یک جراحی تضمین شده تا آخر عمر نیست و ممکن است در آینده یک یا هر دو ایمپلنت سینه نیاز به جراحی مجدد تعویضی یا ترمیمی پیدا کند. بارداری، کاهش وزن و یائسگی ممکن است در طول دوره‌های زندگی فرد ظاهر سینه‌ی جراحی شده را تحت تأثیر قرار دهد. افرادی که تحت جراحی افزایش سایز سینه قرار گرفتند به آزمایش‌های منظم سلامت سینه و ارزیابی شرایط ایمپلنت‌های پستان خود نیاز دارند.

روش بزرگ کردن سینه با تزریق چربی
انتقال چربی یکی از روش‌های بزرگ کردن سینه است که اساساً با استفاده از لیپوساکشن چربی را از دیگر قسمت‌های بدن مانند ران، شکم و باسن برداشته و پس از یک روند آماده‌سازی و پالایش، سلول های چربی را به سینه تزریق می‌کنند. این گزینه برای زنانی که به دنبال افزایش نسبتاً کوچکی در اندازه پستان هستند و نتایج طبیعی را ترجیح می‌دهند، بهتر از سایر روش‌هاست. بافت‌های چربی از پیش گسترش یافته اجازه می‌دهد تا انتقال چربی سینه مؤفقیت‌آمیزتر باشد. انتقال چربی توانسته یک روش جایگزین مناسب برای پروتز سینه شود. در تکنیک‌های جدید حتی امکان دست‌یابی به سایز دو برابر اندازه پستان وجود دارد. البته این روش هنوز به اندازه ایمپلنت مورد بررسی و مطالعه قرار نگرفته است. علاوه بر اقدامات لازم دیگر جراحی برای بزرگ کردن سینه با استفاده از انتقال چربی ممکن است برای ایجاد آمادگی پوست و بافت سینه به پوشیدن سینه‌بند توصیه شوید. تزریق چربی سینه نیز با خطرات جراحی مخصوص به خود همراه است که شامل ایجاد کیست پستانی، عفونت، نکروز (مرگ) سلول‌های چربی و حتی پخش چربی انتقالی در گردش خون و بدن خواهد بود. این روش به طولانی اثری روش‌های ایمپلنت نیست زیرا بعد از مدتی چربی می‌تواند جذب بدن شود و سینه به حالت قبلی بازگردد.

درمان تیروئید

درمان تیروئید
تیروئید یکی از مهمترین هورمون‌های تنظیم کننده سوخت و ساز بدن و متابولسیم است که بافت‌های زیادی از بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورت کمبود تیروئید عملکردهای بدن و سرعت متابولیسم کاهش یافته و سبب افزایش وزن می‌شود بعلاوه در این شرایط آنزیم‌های گوارشی نیز عملکرد مناسبی نخواهند داشت و اختلالات گوارشی، ناراحتی معده، سوزش سر دل و اختلالات هضم غذایی را مشاهده می‌کنیم.
عوامل درمان تیروئید
در این بین عوامل وجود دارند که احتمال ابتلا به سرطان تیروئید را بیشتر می‌کنند، که مهمترین شان عبارتست از: سابقه خانوادگی، برخی از انواع گواتر، کمبود میزان ید در مواد غذایی، جنسیت زن، سن بالای ۴۵ سال و دیگر علل. مهمترین علائم بروز سرطان تیروئید شامل تورم جلو گردن، درد مداوم گردن و گلو، اختلالات هضم غذایی و تنگی نفس، بزرگ تر شدن غدد لنفاوی گردن و گرفتگی و خشونت صدا می‌باشد.
می‌بایست برای درمان تیروئید برای معاینات بالینی به پزشک متخصص مراجعه نمود و با توجه به تجویز پزشک، برای انجام سونوگرافی، آزمایشات خون، اسکن تیروئید و نمونه برداری ندول جهت تشخیص علل بروز آن اقدام نمود. نمونه برداری ندول با استفاده از سوزن‌هایی ظریف و در کلینیک صورت می‌گیرد به صورتی که پزشک کمی از بافت ندول را با یک سوزن مخصوص اسپری شده برای ارائه به آزمایشگاه پاتولوژی بر می‌دارد. این شیوه درمان تیروئید به جراحی باز یا بیوپسی نیازی ندارد.

Treating thyroid
مهمرین رویکردهای درمان تیروئید
مهمرین رویکردهای درمان تیروئید شامل تجویز هورمون تیروئید، جراحی، پرتودرمانی، درمان با ید رادیواکتیو و شیمی درمانی هستند. اگر درمان تیروئید مبتنی بر جراحی باشد تمام بافت تیروئید یا یک لوب آن (لوبکتومی) خارج می شود و جایگزینی هورمون تیروئید پس از تیروئیدکتومی کامل (خروج تمام بافت تیروئید) مورد نیاز خواهد بود.
بنا به تجویز پزشک نیز به بیمار داروی تیروئید داده می‌شود که بتواند سطح هورمون‌های بدن خود را به سطح معمول و مناسب برساند. بسیاری از بیماران در طول دوره درمان نیز با کاهش وزن مواجه می‌شوند و به وزن طبیعی و نرمال خود می‌رسند و از این اتفاق هم بسیار خوشنود هستند.
اما امروزه می‌بینیم بسیاری از افراد سالم، ورزشکاران یا حتی ستاره‌های هنری برای کاهش وزن سریع، رسیدن به وزن ایده‌آل و عضله‌سازی به مصرف داروهای تیروئید نه برای رویکرد درمانی بلکه برای کاهش وزن سریع روی آورده‌اند که بدون نظارت و تجویز پزشک متخصص صورت می‌گیرد.
اما از مهمترین عوارض آن مخاطرات قلب و استخوانی مانند پوکی استخوانی یا آریتمی قلبی و در نتیجه افزایش احتمال سکته قلبی و مغزی، تعریق زیاد بدن، بی‌قراری، لرزش دست‌ها، خلق و خوی متغیر و اسهال است.
از این رو اگر می‌خواهید به صورت اصولی به لاغری بپردازید و یا دچار اختلالات تیروئیدی هستید و می‌خواهید به درمان تیروئید بپردازید باید به متخصص جراحی چاقی و درمان تیروئید مراجعه نمایید.
دکتر هاشم زاده با اتکاء به سال‌ها تجربه، با رویکرد چند رشته‌ای و جامع به درمان تیروئید و اختلالات وزن از جمله چاقی می‌پردازد.
اگر افزایش وزن دارید در طول درمان تیروئید آزمون تیروئید برای اندازه گیری TSH (هورمون متحرک تیروئید) نیز برای شما تجویز خواهد شد. بنابراین رعایت یک رژیم غذایی سالم در طول درمان تیروئید و کنترل کردن وعده غذایی و کوچک کردن معده در کنار فعالیت بدنی به کاهش وزن اصولی و به درمان تیروئید شما و رسیدن به وزن ایده آل کمک می‌کند.

Thyroid treatment factors
علاوه بر موارد موفق نکات زیر را برای درمان تیروئید مد نظر داشته باشید:

 • تغذیه سالم، صحیح و مناسب بدون کافئین و قند (کربوهیدرات) فرآوری شده مثل آرد
 • افزایش استفاده از پروتئین برای درمان تیروئید مانند مغزها، کره‌ی مغزها، محصولات دامیِ بدون آنتی‌بیوتیک ( ارگانیک، گوشت دام‌های محلی و علف‌خوار، تخم مرغ و ماهی‌های پرورشیِ سالم) و حبوبات
 • مصرف چربی‌های سالم در طول درمان تیروئید و پس از آن مانند روغن زیتون، روغن حیوانی، آووکادو، دانه‌های کتان
 • مصرف مواد مغذی شامل ویتامین D، آهن، اسید چرب امگا ۳، سلنیوم، روی، مس، ویتامین A ،B و یُد
 • مصرف مواد غذایی فاقدگلوتن
 • کاهش مصرف خوراکی‌های ایجادکننده‌ی گواتر از جمله انواع کلم (بروکلی، بروکسل، گل کلم، کلم پیچ، کلم قمری)، شلغم، ارزن، اسفناج، توت فرنگی، هلو، شاهیِ آبی، بادام‌ زمینی، تربچه و سویا.
 • افزایش مصرف موادغذایی که دارای گلوتاتیون برای درمان تیروئید
 • دوری از عوامل استرس زا برای درمان تیروئید و انجام ورزش­های آرام‌بخشی مثل یوگا
 • پوشیدن یقه‌ی محافظ تیروئید در مطب دندانپزشکی بپوشید برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مرتبط با غده‌ی تیروئید

دکتر هاشم موذن زاده عضو انجمن جراحان درون بین، جراحان چاقی و جراحان ایران با سال‌ها تجربه و تحصیلات عالی دانشگاهی و گذراندن دوره‌های تخصصی درمان تیروئید و درمان چاقی و همچنین با برخورداری از رویکرد جامع میان رشته‌ای، درمان تیروئید و چاقی را با بهره‌گیری از جدیدترین و به روزترین فناوری‌ها و ابزارهای برای درمان تیروئید و با بهترین سطح کیفیت خدمات درمانی برای مراجعین خود ارائه می‌نماید.
شما می‌توانید برای رزرو ویزیت و دریافت مشاوره تخصصی در زمینه‌ی درمان چاقی و درمان تیروئید از وب سایت دکتر هاشم زاده دیدن فرمایید.

تعریق زیر بغل

تعریق زیر بغل چیست؟
تعریق زیر بغل واکنش طبیعی بدن نسبت به افزایش دما است. طی این فرآیند مقدار قابل توجهی از آب بدن انسان از دست رفته و در او احساس عطش و تشنگی ایجاد می­کند. تعریق زیر بغل فقط در دما بالا اتفاق نمی­افتد بلکه حتی استرس نیز می­تواند باعث بروز تعریق در بدن فرد گردد. گذشته از ایجاد حس تشنگی و خشکی اعضای بدن، بوی بد حاصل از تعریق زیر بغل نکته آزاردهنده­ای است که می­بایست نسبت به رفع آن اهتمام ورزید.
یکی از قسمتی­هایی که به شدت در معرض تعریق قرار دارند، قسمت زیر بغل است. و ممکن است بوی بد حاصل از تعریق زیر بغل این ناحیه برای اطرافیان و چه بسا خود فرد آزاردهنده باشد. خیس بودن همیشگی لباسها به خصوص در ناحیه زیر بغل نشانه خوبی برای تعرق بیش از حد این ناحیه است. معمولا افراد و به ویژه خانومها با استفاده از مامها و دئودورانت­ها تا حدی می­توانند بوی بد حاصل از تعریق زیر بغل را مهار کنند. اما اگر میزان تعریق زیر بغل بیش از حد معمول باشد استفاده از این وسایل نیز مفید فایده نخواهد بود. به وجود آمدن حلقه در ناحیه زیر بغل به ویژه زمانی که از لباس‌ها و پارچه­ های نخی و ابریشمی استفاده می­کنید، نکته آزاردهنده دیگری است که در فصل گرما نمود بیشتری دارد.

عوامل تعریق زیر بغل
تعریق می‌تواند دارای علل ژنتیکی یا ذاتی بوده و یا ناشی از چاقی، بارداری، اختلالات غددی مانند پرکاری تیروئید و یا ابتلا به بیماری‌های عفونی باشد. با درمان چاقی و دیگر عوامل ذکر شده می توانید از تعریق زیاد جلوگیری کنید.
رویکردهای درمانی تعریق زیر بغل
تعریق زیر بغل در مواردی بسیار آزاردهنده است به خصوص در زمان­هایی که در معرض قرار گرفتن در جمع هستید و ممکن است بوی بد تعرق زیر بغل شما از نگرانی هایی باشد که شما را از حضور در جمع افراد باز دارد. با وجود اینکه تعریق زیر بغل واکنش طبیعی بدن نسبت به گرما و اضطراب است و به نوعی می­توان گفت که اساسا اجتناب ناپذیر است اما راه ­حل هایی برای مهار آن نیز وجود دارد. شما می­توانید با به کار بردن روش­های زیر و استفاده از آن در هنگامه ورود به جلسات کاری و ملاقات­های رسمی تا حدی از بوی بد تعریق زیر بغل خود در امان باشید.

اهم این رویکردهای درمانی عبارتند از:

 • درمان بوتاکس

بعد از شناسایی رویکرد درمانی، شما می‌توانید به مدت ۶ ماه با روش بوتاکس تعریق زیر بغل را کنترل نمایید.

 • پوشاندن سطح غده

یکی از رویکردهای درمانی ممانعت از خروج عرق از درون غده از طریق پوشاندن سطح غده با ماده‌ای آلومینیومی به نام کروئد می‌باشد که تاثیر آن ۲۳ ساعته است.

 • روش الکتروفورز

هدف این رویکرد درمانی برای تعریق زیر بغل استفاده از الکتریسته با ماندگاری یک هفته‌ای است.

 • درمان تعریق زیر بغل با روش جراحی سمپاتکتومی

یکی از شیوه‌های مناسب برای درمان تعریق بسیار زیاد جراحی سمپاتکتومی است. بیماری سمپاتکتومی به تعریق موضعی در ناحیه کف دست ها، زیر بغل و کف پاهاست که با افزایش استرس روند افزایش دارد. برای حل این معضل در روش جراحی سمپاتکتومی پزشک متخصص با چند برش کوچک ۲ الی ۵ میلیمتری وارد قفسه سینه شده و پس از شناسایی محل دقیق عصب، آن را از کار می‌اندازد. این جراحی عارضه جانبی خاصی نداشته و بیمار بعد از ۲ الی ۳ روز میتواند مرخص شود. این جراحی یکی از موفق ترین جراحی ها برای درمان اختلالات شدید تعریق زیر بغل محسوب می‌شود.

علاوه بر رویکردهای درمان تعریق زیر بغل موارد زیر را نیز مد نظر قرار دهید:

 1. استفاده از اسپری های ضد عرق و ضد بو (مام): باید گفت یکی از آسان­ترین و ارزان­ترین روش‌ها برای کنترل بوی بد تعریق زیر بغل استفاده از این نوع اسپری­ها است. همچنین استفاده از اسپری­ها و ضدبوها این مزیت را دارد که به طور کلی در دسترس است و استفاده از آن فراگیر است. شما می­توانید با انتخاب رایحه متناسب با فصل، جنسیت و یا روحیه خود نه تنها اثر بوی بد تعریق زیر بغل را خنثی کرده بلکه رایحه خوبی را برای خود ایجاد کرده که اعتماد به نفس شما را در زمان ملاقات های رسمی بالا برده و باعث این حس خوشایندی در اطرافیانتان هم می­شود.
 2. استفاده از داروها و محلول­های طبیعی: استفاده از این روش معمولا از سمت متخصصان داروهای گیاهی پیشنهاد میگردد. به کارگیری این روش در مقایسه با روش اول نیاز به صبوری، وقت و هزینه بیشتری دارد اما به لحاظ ارگانیک و طبیعی بودن مواد استفاده شده در محلول­ها، میزان سلامتی آن برای بدن انسان بیشتر است. از معروفترین محلولها برای دفع بوی بد حاصل از تعریق زیر بغل موارد زیر است:
 • محلول جوش شیرین و آب: جوش شیرین را در آب گرم حل کنید به گونه ای که خمیر سفتی از آن به دست آید سپس آن به زیر یغل خود مالیده و پس گذشت چند دقیقه خمیر را برداشته و زیر بغلتان را اسپری کنید.
 • محلول سرکه سیب: این محلول معمولا برای استفاده در شبها و هنگام خواب است به این صورت که شب قبل از خواب زیر بغل خود را با پنبه آغشته به سرکه سیب مرطوب کرده و پس از اینکه صبح از خواب بیدار شدید آنرا با آب و صابون بشویید.
 • محلول نمک: مقدار زیادی نمک را با چند قطره آب مخلوط کنید تا خمیر مانند گردد سپس مخلوط حاصل را به زیر بغل خود مالیده و پس از گذشت ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

دکتر هاشم موذن زاده عضو انجمن جراحان درون بین، جراحان چاقی و جراحان ایران با سال‌ها تجربه و تحصیلات عالی دانشگاهی، بعد از بررسی علت بروز تعریق زیر بغل بهترین رویکرد درمانی را با توجه به ارزیابی وضعیت سلامت بیمار در این زمینه معرفی می‌نماید و با بهره گیری از جدیدترین و به روزترین فناوری‌ها و ابزارهای برای درمان تعریق زیر بغل بهترین سطح کیفیت خدمات درمانی را برای مراجعین خود ارائه می‌نماید. برای دریافت مشاوره و رزرو ویزیت از وبسایت ایشان در زمینه تعریق زیر بغل دیدن فرمایید.

کوچک کردن معده

کوچک کردن معده
بسیاری از افراد امروزه با توجه به سبک زندگی شهری از چاقی رنج می برند و به انواع و اقسام شیوه‌های نادرست لاغری و کاهش وزن بدون نظارت متخصص درمان چاقی روی می آورند.
رویکردهای درمان چاقی اگر با نظارت متخصص چاقی صورت بگیرد بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت. اهم رویکردهای درمان چاقی شامل رژیم غذایی، تغییر الگوی غذایی، فعالیت بدنی، داروهای کاهش وزن، درمان تیروئید یا جراحی چاقی مانند کوچک کردن معده هستند.
دکتر هاشم زاده با ارائه خدمات تخصصی مشاوره و درمان از جمله مشاوره تغذیه، مشاوره جراحی، جراحی درمان چاقی از جمله کوچک کردن معده، به شما اطمینان میدهد که با نظارت ایشان همراه با رعایت رژیم غذایی درمان چاقی و فعالیت بدنی مناسب به صورت تضمین شده و منطبق با اصول سلامتی میتوانید در سریع ترین زمان ممکن و با خیالی آسوده به وزن مناسب و تناسب اندام ایده‌آل خود دست یابید.

رویکردهای کوچک کردن معده
بعلاوه، جراحی چاقی برای افراد با چاقی خطرناک مبتنی بر رویکرد کوچک کردن معده رویکرد نوین جراحی محسوب می‌شود که کاهش وزن را تضمین می‌نماید. در آن صورت فرد علاوه بر چابکی و برخورداری از تناسب اندام ایده آل، کمتر به بیماری‌هایی نظیر دیابت، اختلالات قلبی و مشکلات گوارشی مبتلا می شود.
این رویکرد جراحی از طریق بیهوشی عمومی و به صورت لاپاروسکوپی انجام می‌شود و حدود ۱ الی ۲ ساعت به طول می‌انجامد. ابزارهای لاپاروسکوپی با چند سوراخ کوچک وارد بدن فرد می‌شوند و عمل جراحی درونی توسط متخصص کوچک کردن معده انجام می شود. میزان بستری شدن در بیمارستان پس از جراحی کوچک کردن معده معمولا سه روز و دو شب است و بعد از آن جای زخم بهبود یافته و سلامت بیمار سریعتر بازیابی می‌شود.
بعد از عمل، مایعات مانند چای، آب میوه طبیعی، آب گوشت، آب مرغ و … به مدت یک هفته بعد از اتمام جراحی باید تحت نظارت متخصص تغذیه مصرف شود. پس از پایان هفته اول درمان، بیمار برای ادامه مراحل درمانی و مراجعات بعدی، پیگیری نتایج آزمایشات و …می بایست قرار ویزیت با متخصص کوچک کردن معده بگذارد.

کوچک کردن معده به وسیله بالون معده
از دیگر رویکردهای درمان چاقی، گذاشتن بالن معده برای کوچک کردن معده است که به عمل جراحی نیازی ندارد و در کوتاه مدت با کاهش وعده های غذایی و ایجاد احساس سیری به کاهش وزن موفقیت آمیز شما کمک می کند. شما می بایست با نظارت متخصص تغذیه و درمان چاقی با دریافت مشاوره رژیم غذایی، سبک زندگی و عادات غذایی خود را در مسیر صحیح تغییر دهید و وزن خود را به سرعت در بلند مدت حفظ نمایید.
بالون معده در واقع یک بادکنک سیلیکونی نرم است که حجم معده را پر میکند. پس از بلعیدن یک کپسول کوچک که به یک لوله متصل است، پزشک متخصص کپسول را در موقعیت مناسب در معده قرار میدهد تا از طریق لوله به درون بالون گاز تزریق شود و سپس لوله برداشته شود. شما می توانید ۳ بالون در طول دوره درمان چاقی ۱۲ هفته ای خود از طریق آندوسکوپی قرار دهید.
توجه داشته باشید قبل از درمان چاقی باید با رعایت رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی اصولی قبل از عمل با نظارت پزشک، درمان به شیوه کوچک کردن معده آماده شوید.

آگاهی از برخی اصول مرتبط با تغذیه و فعالیت بدنی حائز اهمیت است. اهم آنها عبارتند از:

 • برای کوچک کردن معده باید میزان وعده‌های غذایی خود را کم کنید و تعداد وعده‌ها را در طول روز افزایش دهید.
 • جایگزین کردن غذاهای پر کالری با انواع سبزیجات و سالادها، میوه‌هایی چون موز، سیب و پرتقال، سوپ‌ها مانند سوپ جو و غیره
 • مصرف میان وعده‌های سالم مانند میوه و سبزیجات، میوه‌های خشکو برگه‌ها
 • مصرف مواد پروتئینی سالم مانند شیر و ماست
 • دست برداشتن از خوردن غذا قبل از سیر شدن
 • افزایش سطح فعالیت بدنی مانند دویدن، حرکات کششی و ورزش‌های روزانه مانند پیاده روی

دکتر هاشم موذن زاده عضو انجمن جراحان درون بین، جراحان چاقی و جراحان ایران با سال‌ها تجربه و تحصیلات عالی دانشگاهی و دوره‌های تخصصی کوچک کردن معده با بهره گیری از جدیدترین و به روزترین فناوری‌ها و ابزارهای برای درمان چاقی و کوچک کردن معده بهترین سطح کیفیت خدمات درمانی را برای مراجعین خود ارائه می‌نماید. برای دریافت مشاوره و رزرو ویزیت از وبسایت ایشان و خدمات کوچک کردن معده دیدن فرمایید.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده را آن دسته از بیمارانی توصیه می کنیم که ضریب چربی بدن‌شان بیش تر از ۴۵ باشد یا ضریب چربی بالای ۳۵ و دچار یک عارضه چاقی مثل دیابت داشته باشند در این زمان یکی از عوامل موثر جراحی بای پس می باشد. این دسته از بیماران بارها رژیم های غذایی مختلف را تجربه کرده ولی متاسفانه قادر به کاهش وزن درحد وزن ایده آل خود نشده و از لحاظ روحی نیز دوران سختی را پشت سر گذاشته اند، در نتیجه پس از پایان دوره ی رژیم خود به وزنی بیش از وزن اولیه ی خود بازگشته اند کاندی مناسبی برای عمل بای پس معده هستند.

جراحی گاستریک بای پس – بای پس معده
جراحی‌های گاستریک بای پس معده در اواخر سال‌های ۱۹۹۰ رواج بیشتری پیدا کردند. عمل بای پس معده در واقع ترکیبی از کاهش حجم معده و اختلال در جذب مواد غذایی می‌باشد. در جراحی‌های بای پس، معده دو قسمت می‌شود و کیسه کوچکی که از معده ساخته می‌شود در فواصل متغیر اما معینی، به روده بیمار متصل می‌گردد. در جراحی‌های سوء جذبی با کاهش جذب کالری، بیمار لاغر خواهد شد.

این اعمال به خصوص در افرادی که مقادیر زیادی شیرینی و کربوهیدرات‌های ساده مصرف نموده و به باندینگ جواب نمی‌دهند، بکار برده می‌شود. جراحی بای پس نسبت به باندینگ مؤثرتر بوده به گونه‌ای که ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران، وزن اضافه خود را در ۹ تا ۱۴ ماه بعد از عمل از دست می‌دهند که در بسیاری از موارد، تا ۱۰ سال ادامه می‌یابد.
در این عمل که معمولاً بصورتReux-en Y انجام می شود، معده به دو قسمت کوچک حدود (۵۰-۳۰ سی سی) و قسمت بزرگ)باقیمانده معده) تقسیم می شود و غذا فقط وارد قسمت کوچک می شود .
در این عمل ابتدا معده را با دوختن به دو ناحیه تقسیم کرده و قسمت کوچکتر که معمولا حجمی معادل ۵ تا ۱۰ درصد از کل معده را دارد ، کیسه ای کوچک است که حدخارجی آن، زاویه هیس و محدوده داخلی آن ۳ – ۵ سانتی متر پایین تر از محل اتصال مری به معده(EGJ) است. پس از ساخت معده کوچک، روده باریک در ۴۰-۵۰ سانتی متری از معده قطع می شود و چنانچه در عکس مشاهده می کنید قسمت انتهایی روده را به معده کوچک پیوند زده و غذا از طریق این پیوند وارد روده کوچک می شود و قسمت ابتدایی روده قطع شده نیز به روده ای که غذا در آن جریان دارد وصل نموده تا صفراو شیره پانکراس وارد روده گردد. به عبارت بهتر و علمی تر، از فاصله حدود ۴۰ تا ۵۰ سانتی متری لیگمان ترایتز قوسی از ژژونوم جدا و به عنوانReux Limb یاAlimentary Loop به این کیسه آناستوموز (متصل) میشود. آناستوموز می تواند با استاپلر حلقوی یااستاپلر خطی انجام شود. طول بازوی گوارشی (Alimentary loop) از ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتی متر متغیر است، هر چه BMI بالاتر باشد طول بازو نیز میتواند بیشتر گرفته شود. در افرادی که چاقی سوپر دارند، طول این بازو به ۱۵۰ تا ۲۵۰ سانتی متر(Long Roux Limb) می تواند افزایش یابد
آناستوموز روده – روده (ژژونوژژونوستومی) بصورت پهلو به پهلو در همین نقطه انجام میشود.
اهداف جراحی بای پس (بای پس معده)
در روش بای پاس معده دو هدف مد نظر است ، هدف اول اینکه فرد غذای کمتری میل کند(کوچک کردن معده) و هدف دوم اینکه مواد غذایی کمتر جذب شود (سوِِۀ جذب مواد غذایی). در این روش هیچ قسمتی از معده جدا نمی شود و قسمت بزرگتر معده کماکان به ترشح آنزیم های معمول گوارشی می پردازد ولی غذا وارد این قسمت نمی شود . از این نظر این عمل قابل برگشت است، منتهی بسیار مشکل است و میتواند عوارض قابل توجهی داشته باشد.
در این عمل قسمتی از روده باریک که در جذب مواد غذایی نقش مهمتری دارد از مسیر جذب مواد غذایی. خارج می شود (سوِِۀ جذب مواد غذایی).
در روش بای پاس معده دو عمل جراحی ، یک جا روی بیمار انجام می شود (کوچک کردن معده + سوِِۀ جذب). این عمل از اعمال جراحی بسیار موثر در کاهش وزن می باشد و عوارض چاقی را تا حدود زیادی بر طرف می کند. بای پس معده در سنین بین ۱۸ تا ۶۵ قابل انجام است اگر چه پس از ۶۵ سالگی این عمل با ریسک بالاتری همراه است.
در این روش ، بیماران ، ۸۰ تا ۱۰۰ درصد اضافه وزن خود را از دست داده و پس از آن تا آخر عمر در وزن ایده آل خود باقی خواهند ماند .
این روش نیز مانند عمل های دیگر چاقی ازطریق لاپاراسکوپی و بدون برش لاپاراتومی قابل انجام است. در روش لاپاراسکوپی ۶-۵ عدد تروکار ( وسایلی که از داخل آن وسایل عمل و دوربین وارد و خارج می شوند) در سطح شکم گذاشته می شود.
چه کسانی کاندید بای پس معده هستند ؟

 • این روش در بیماران با BMI بالای ۴۰ که رده چاقی درجه ۳ یا مفرط هستند ، آخرین و قطعی ترین روش درمانی محسوب می شود .این دسته از بیماران بارها رژیم های غذایی مختلف را تجربه کرده ولی متاسفانه قادر به کاهش وزن در حد وزن ایده آل خود نشده و پس از پایان دوره ی رژیم درمانی به وزنی به مراتب بیشتر از وزن اولیه ی خود بازگشته اند (اثر یو یو)
 • در افرادی که sweet lover(شیرینی خور مفرط) هستند {که استفاده از روش های محدود کننده معده کاربردی ندارد} و یا درافرادیکه بندینگ شده اند ولی کاهش وزن بدلیل شیرینی خوردن بیمار با شکست یا توقف مواجه گردیده است، این عمل بهترین روش درمانی جایگزین میباشد.
 • وجود ریفلاکس معده به مری در بیماران چاق مفرط و یا افرادیکه قبلاً بندینگ شده اند و اینک دچار عوارض دیلاتاسیون مری و ریفلاکس گردیده اند، ایجاب می کند که تکنیک بای پس معده برای بیمار انتخاب شود .
 • بیمارانی که در خارج از کشور زندگی می کنند و یا در مدتی طولانی از وطنشان دور هستند و امکان تنظیم حلقه یا مراجعات مکرر به جراح را ندارند، کاندید خوبی برای این عمل هستند .
 • در بیماران دیابتی عمل بای پس معده بمیزان ۸۰ تا ۹۰% بهبودی ایجاد نموده و مرگ ومیر ناشی از این بیماری را کاهش داده است.

در عمل بای پس معده کاهش وزن از سایر موارد سریعتر ایجاد می شود. عوارض مهمی چون ریفلاکس معده به مری زخمهای استازوریدی دیابت نوع دوم هایپرلیبیدمی و پرفشاری خون به میزان ۶۵ تا۹۰ درصد بهبودی می یابد. در طی مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه پیگیری، متوسط کاهش وزن بیماران شامل ۶۵ تا ۸۰% از اضافه وزن آنها است. ۱۰ تا ۱۵ % بیماران بمرور زمان دچار شکست در کاهش وزن می شوند که بدلیل مصرف زیاد چربی و تنقلات است. این دسته از بیماران را باید به روش BPD و یا بای پس با بازوی گوارشی بلندتر درمان نمود. در عمل بای پس معده مراجعات مکرر لازم نیست و تنها بیماران هر ۶ ماه برای چکاپ مراجعه می نمایند.
مراقبت های رایج پس از عمل بای پس معده
آیا مراقبت هایی پس از عمل بای پس معده لازم است؟
عوارض بای پس معده چیست؟
بیمارانی که این روش درمانی مناسب برای آنها می باشد ، همواره از عواقب و عوارض این عمل هراس دارند . خطرات و عوارض این عمل جراحی بیشتر ازدیگر عمل ها نیست .
عمل بای پس معده بطور مستقیم با تجربه جراح لاپاراسکوپیست بستگی دارد. شیوع لیک اناستوموز و هرنی داخلی در دست جراحانی که کمتراز ۷۵ عمل جراحی انجام داده باشند بیشتراست. بطور کلی عوارض عمل بای پس بدو دسته تقسیم میشود:
عوارض حین عمل بای پس معده:
این عوارض شامل موارد زیر است
۱- صدمات طحال در حین دیسکسیون زاویه هیس
۲- صدمه به مری در حین استاپلینگ پاوچ
۳- قطع سند معده و باقیماندن آن در معده دیستال در زمان استاپلینگ
۴- خونریزی از عروق انحنای کوچک معده در حین دیسکسیون این ناحیه
۵- سوراخ شدن روده باریک درحین انجام آناستوموز
۶- تبدیل به عمل باز ،که میزان تبدیل به عمل باز در این روش ۳ تا ۹% است .
عوارض پس از عمل بای پس معده:
عوارض پس از عمل شامل این موارد است.
۱- کم خونی و استئوپروز که بدلیل کاهش جذب فولیک اسید، آهن، ویتامین B12 و کلسیم در جریان بای پس معده و اثنی عشر و عدم عبور این مواد از مسیر طبیعی جذب است.
۲- سوء جذب برخی پروتئین ها، مواد معدنی و ویتامینها بدلیل محدودیت مصرف یا عدم جذب کافی آنها
۳- انسداد روده که عمدتاً بدلیل ندوختن فضای پیترسون و ورود قوسهای روده باریک بداخل این فضاوایجاد فتق داخلی است. شیوع انسداد روده در مواقعی که بازوی گوارشی (alimentary limb) بصورت رتروکولیک بالا برده میشود بیشتراست.
۴- آمبولی ریوی تامیزان ۱% از عوارض نادر این عمل میباشد.
۵- تنگی محل استوما هم درآناستوموز گاستروژژونوستومی و هم در ژژنوژژونوستومی دیده میشود. بطورشایعتر تنگی گاستروژژونوستومی در فاصله بین ۶ تا ۱۲ هفته بعد از عمل ایجاد میشود اما گاهی دیرترهم اتفاق می افتد. علت تنگی های دیررس که درمحل اناستوموز گاستروژژونوستومی و بمیزان ۸/۶% ایجاد میگردد معمولا ایسکمی بافتی درحین عمل و نیز مصرف طولانی مدت داروهای ضد التهابی NSAID میباشد. درمان این عارضه انجام اندوسکوبی ودیلاتاسیون تنگی با بالون میباشد.
۶- نشت از آناستوموز که بطور شایعتر در محل گاستروژژونوستومی رخ میدهد. نشت اناستوموز ژژونوژژونوستومی باتابلوی بریتونیت منتشر خودرامینمایاند. نشت از محل استاپلینگ معده ی باقیمانده (فوندوس) بعلت تنگی اناستوموز ژژونوژژونوستومی وپس زدن محتویات معده و پروگزیمال روده بسمت معده باقیمانده و همچنین در اثر خونریزی داخل معدی میتواند ایجاد شود. اولین وگاهی تنها علامت هشداردهنده نشت اناستوموز تاکیکاردی است. هرگونه تاکیکاردی بالای ۱۲۰ دردقیقه حتی در شرایط حال عمومی خوب در بیمار میبایست مورد توجه و بررسی قرارگیرد. انسیدانس لیک اناستوموزدربرخی مطالعات از ۱ تا ۵% میرسد.
۷- خونریزی تاخیری از محل استاپلینگ معده خصوصا در معده باقیمانده، درصورت شک به این عارضه باید سریعا اقدام به لاپاراسکوپی تشخیصی نمود ودرصورت تایید، گاستروتومی طولی و کنترل خونریزی قبل از بالا رفتن فشار داخل معده ولیکیج ازخط استاپلینگ، اقدامی عاجل و ضروری است.
۸- عفونت پورت ورودی استاپلر حلقوی بدلیل تماس مخاط رزکت شده با جدار درحین خروج استاپلر
۹- استفراغ مکرر که بدلیل خوب نجویدن غذا و حجم کم کیسه معده ای کوچک و گاهی انسداد در اثر چسبندگی ها و یا عدم تحمل برخی غذاها مثل گوشت سفت وریش ریش می باشد
۱۰- اولسر مارژینال که عمدتاً بدلیل اثر اسید معده وکولونیزاسیون میکروب هلیکوباکتر پیلوری است که اغلب قبل از عمل وجود داشته ودرمان مناسب نشده است. تجویز روتین ماننداومپرازول برای مدت طولانی در دوره پس ازعمل میتواند بسیار مفیدودرمان کننده باشد.
۱۱- دامپینگ که بدلیل خوردن غذا های هایپر اسمولار و بسیار شیرین ( نظیر بستنی و شیرینی ) ایجاد می شود .
۱۲- سنگ صفراوی که در ۳۶% موارد در همان ۶ ماه اول پس از عمل ایجاد گردیده و در نیمی از موارد سمپتوماتیک می شود، لذا برخی از جراحان درهمان زمان عمل، کله سیستکتومی پروفیلاکتیک را قبل از شروع بای پس انجام می دهند.
۱۳- عارضه سرطان را در قسمت معده باقی مانده و بای پس شده بسیار نادر گزارش کرده اند، بطوریکه این موضوع عامل باز دارنده ای درانجام عمل جراحی و یا منعی در اتخاذ تصمیم به انجام این نوع عمل برای بیماران چاق مفرط نیست. این نکته را باید یادآوری کرد که عدم دسترسی به باقیمانده معده برای بررسی مخاط معده و اثنی عشر با آندوسکوپ معمولی ونیز عدم امکان انجام اقدامات آندوسکوپیک تشخیصی و درمانی در ناحیه اسفنکتراودی ومجاری صفراوی، از نقاط ضعف و معایب عمل بای پس معده است. اگرچه اخیرا باروشهای مدرن نظیر اندوسکوپی دبل بالون میتوان بطور رتروگرید از مسیر ژژونوژژونوستومی بسمت معده باقیمانده پیشروی کرد وحتی مخاط داخلی انرا بررسی نمود.
۱۴- میزان مرگ ومیر ناشی از این عمل بسته به جنس، سن و BMI بیماران، کمتر از ۱% و در برخی گزارشات ۰٫۵% گزارش شده است وشایعترین علت ان لیک اناستوموز و عفونتهای ریوی است.
عمل بای بس معده عملی دشوار ونیازمند تجربه زیاد جراح است.بالطبع مورتالیتی وموربیدیتی این عمل در دست جراحان باتجربه ای که حداقل به تعداد ۷۵-۱۰۰ بیمار عمل کرده باشند و منحنی یادگیری انها کامل شده باشد، باکاهش چشمگیری همراه است.

مینی گاستریک بای پس معده چیست؟
در روش بای پاس کوچولو(Mini Gastric Bypass) روده باریک قطع نمیشود. در این روش معده کوچک شده به ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متری روده باریک متصل میشود.این روش جدید بای پاس عوارض کمتری نسبت به روش قدیمی دارد ولی احتمال ریفلاکس صفرا در این روش بیشتر است که در صورت آزاردهنده بودن، بایستی به روش مرسوم بای پاس تبدیل بشود.

عکاسی نوزاد

عکاسی نوزاد
شاید تصور عموم بر این باشد که عکسبرداری از کودکان تازه متولد شده به سبک نوزادی تا ماه هایی طولانی ممکن باشد. اما واقعیت چیز دیگیری است.
در واقع عکس نوزادی یا به عبارتی عکاسی از نوزادان زمان بهینه ی خودش را دارد.
بهترین زمان شش روزگی تا بیست روزگی است. البته دلیل این امر انعطاف بدنی کودک و حالت پذیری مناسب نوزاد است و دلیل دوم خواب و آرامش بچه ی تازه متولد شده. توصیه جدی می شود از برخورد نور فلاش به چشم فرزند تازه تولد یافته در عکاسی با چشم باز خوددداری شود. تا چهل روزگی این احتیاط در استودیو های حرفه ای انجام می شود و آتلیه عکاسی بُنسای عکاسی نوزاد را با چشم باز انجام نخواهد داد و در مقابل خواست والدین مقاومت می کند.
البته ذکر این نکته نیز ضروری است که تا انتهای سه ماهی بخش عمده ای از عکس های نوزادی برای فرزندان شما ممکن است منوط به اینکه خواب طولانی و عمیقی داشته باشند .

عملا عکاسی از نوزادان تا انتهای سه ماهگی فقط به صورت واب ممکن است و وجه تسمیه ی زیبایی است برای کسانی که روند رشد نوزادان خود را در ماه های بعدی نیز پیگیری می کنند.
این نکته نیز برای مخاطبین استودیو جالب است که بدانند میتوانند عکاسی از خود را در دوران بارداری نیز در استودیو بنسای انجام داده و عکس های جالبی از دوران حاملگی خود را در آتلیه بارداری ما ثبت نمایند که بعد از تولد نوزاد نیز این عکس ها به عنوان سکانس دومی تکمیل شده باشد.
این نوع عکس ها جذاب ترین نوع عکاسی بارداری است چرا که به انتظار نوزاد خود بودن را در گذر زمان نمایش میدهد و این موضوع در سال های آتی احساس بی نظیری را برای فرزند خود به همراه خواهد داشت.
بهترین زمان برای رزرو وقت عکاسی نوزادی پیش از تولد نوزاد است . با توجه به نظر پزشک که معمولا بازه ی حدودی تولد را مشخص میکند میتواندد برای شش روزگی به بعد برنامه ریزی کنند.
با توجه به اینکه والدین پس از تولد نوزاد معمولا روز های شلوغی را تجبره می کنند٬ داشتن برنامه ای از پیش تعیین شده تسهیل کننده ی بسیاری از امور است.
عکس بارداری و سپس عکس نوزادی و همچنین عکاسی از کودکان را میتوان در دوره های متعددی تکرار کرد و با داشتن عکس هایی با کادر ثابت رشد و پیشرفت کودکان را در قالب تصاویری زیبا و ماندنی ثبت کرد.
عکاسی از نوزاد تصمیماتی است که باید حتما به طور دقیق گرفته شود. این نوع عکاسی با سلامت نوزاد ارتباط مستقیم دارد و حتما ضروری است توسط فردی انجام شود که به انجام این امور تسلط کافی دارد. یکی از راه های تشخیص بهترین آتلیه نوزاد دیدن نمونه کار و بررسی تجربه و رزومه ی استودیو های عکاسی نوزاد است. آتلیه عکاسی بُنسای درواقع یک آتلیه کودک شرق تهران می باشد و تنها مجموعه ی تخصصی عکاسی از نوزاد است که در زمینه عکس بارداری و عکاسی کودک نیز به طور اصولی فعالیت دارد

آتلیه بارداری

آتلیه بارداری
عکس بارداری همان عکاسی در دوران حاملگی است که هدف آن ثبت خاطرات این ایم و به نوعی بیان چشم انتظار بودن والدین است. آتلیه بارداری و آتلیه کودک شرق تهران در استودیو عکاسی بنسای مستقر است و جدیدترین ژست های بارداری را در نمونه کار های خود دارد.
جهت مشاهده ی نمونه عکس های بارداری ضروری است که به صورت حضوری در استودیو در خدمت شما باشیم. به جهت رعایت امانت و همچنین رعایت مسایل عرفی و اعتقادی از نشان دادن نمونه ژست های بارداری به آقایان معذوریم و بدین جهت عذرخواهی ما را پذیرا باشید. در عکاسی بارداری ایرانی که در استودیو عکاسی بن سای انجام می شود مدل عکس بارداری انفرادی و مدل عکس بارداری با همسر بسیار مرسوم است.

عکاسی دوران حاملگی (عکس های بارداری) را بهتر است در دو ماه آخر انجام دهید . چراکه ژست عکس های بارداری در این دوران به دو جهت مناسب است. اول اینکه شکم مادر در عکس بارداری به کمال نسبی خود رسیده است و همچنین اگر حدود بیست الی سی روز قبل از وضع حمل برای عکاسی اقدام کنید محدودیت پزشکی و حرکتی کمتری خواهید داشت.
ژست بارداری / مدل بارداری / فیگور بارداری واژه های معمولی هستن که برای این نوع از عکاسی به کار برده می شود.
استودیو بنسای با جدیدترین ژست های بارداری و با صحیحترین متد های نورپردازی در عکس های بارداری عکس های دوران بارداری را در آتلیه از مخاطبان خود خواهد گرفت.
لزم به ذکر است غیر از مدیر مجموعه بقیه عکاسان وادیتور های استودیو برای عکس های بارداری در آتلیه خانم هستند و رعایت امانت مهمترین اصل در استودیو بارداری بنسای است.
همچنین توصیه می شود در روز عکاسی لباس هایی از نوزاد متولد نشده خود همراه داشته باشید و عکس جنین (عکس سونوگرافی) خود را نیز به همراه داشته باشید.
عکس جنین پسر و عکس جنین دختر شما در سونوگرافی مکمل ایده های آتلیه بارداری بن سای در شرق تهران است و در نمونه هایی از عکس ها استفاده از عکس سونوگرافی و لباس های سایز صفر نوزاد شما در تکمیل عکاسی شما در قالب عکاسی نوزاد شما انجام خواهد شد.
شکل جنین در عکس سونوگرافی نیز میتواند منبع الهام باشد و در عکاسی نوزاد و حتی عکاسی کودک شما مورد استفاد قرار بگیرد.
نوع دیگری از عکاسی بارداری عکاسی هفته به هفته است که در واقع همان عکاسی ماه به ماه است. البته این مورد با توجه به قانون حداقل خرید در استودیو عکاسی بنسای ممکن است مورد توجه تمام اقشار درآمدی جامعه نباشد .
تصاویر بارداری به انتخاب شما و باتوجه به سطح سلیقه و نیاز شما و با پوشش مورد نظر شما انجام می شود
لباس برای آتلیه بارداری را با هماهنگی استودیو عکاسی نیز میتوانید تهیه کنید. هرچند به طور معمول لباس بارداری برای عکاسی قواعد خاص و پیچیده ای ندارد . عکاسی با حریر٬ عکاسی با پارچه ساتن و عکاسی با تور نیز میتواند جذابیت عکس های مدلینگ بارداری را افزایش دهد.
عکس های بارداری را میتوان به چشم یک عکاسی خانوادگی و یادگاری نیز نگاه کرد و اگر فرزندی پیش از نوزاد در شکم شما دارید میتوانید از ارتباط معنادار عاطفی بین کودک قبلی و شکم در بارداری نیز استفاده کرد.
عکس بارداری نیاز به حال خوب و خلاقیت و نورپردازی دارد. زمانی را برای این کار انتخاب کنید که بتوانید بیشتر لبخند واقعی را به دوربین های استودیو عکاسی بنسای هدیه دهید.

۹ نکته برای سلامت در سفر

بیماری در سفر

۹ نکته برای دوری از مریضی در حین سفر:
۱- دست هایتان را بشویید .
۲- آب معدنی بنوشید .
۳- مراقب مسمویت غذایی باشید و در هر جایی غذایی نخورید .
۴- فعالیت بدنی را فراموش نکنید با فعالیت بدنی بدن بهتر می تواند در برابر عفونت ها مقاومت کند .
۵- مراقب نور خورشید و سوختگی های ناشی از آن باشد و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید .
۶- مراقب نیش پشه ها باشید و تا جایی که امکان دارد در اتاق هایی با سیستم سرمایشی مناسب بمانید. اگر چادر می زنید، از پشه بند استفاده کنید و موقع خواب همه بدنتان را بپوشانید. از مواد و لوازمی که حشرات را دفع می کنند استفاده کنید (مثل دستبندهای دفع حشره یا اسپری ها).
۷- اگر لازم است، از قرص ضد مالاریا استفاده کنید ، اگر به مناطقی سفر می کنید که خطر ابتلا به مالاریا وجود دارد اما حتما قبل از استفاده از قرص با پزشک مشورت کنید .

نتیجه تصویری برای سفر

نکاتی برای افرادی که به ماشین گرفتگی دچار هستند :
بیماری مسافرت یا ماشین گرفتگی به علت حرکت مداوم و تکراری مناظر اطراف هنگامی که فرد سوار ماشین می‌شود، پدید می‌آید .سرگیجه و حالت تهوع را از جمله علائم این بیماری است، این نوع بیماری نه‌تنها در سفر بلکه در هر مکانی مانند وسایل شهربازی از قبیل تاب که حرکت مداوم و ثابت دارد، به وجود می‌آید. در زیر نکاتی دراره پیشگیری از این بیماری برای شما جمع آوری کرده ایم :
۱- در هنگام سفر و در ماشین مطالعه نکنید .
۲- از قرص های ضد تهوع و سرگیجه با مشورت پزشک استاده کنید.
۳- از زنجبیل دم کرده استفاده کنید. ریشه زنجبیل اثری کاملا قابل مقایسه با داروی گفته شده دارد .
۴- از کمپرس آب سرد استفاده کنید . کمپرس آب سرد را روی چشم ها و گردن خود قرار دهید .
۵- سعی کنید در طول مسیر کاملا به صندلی خودرو تکیه دهید و صندلی را به حال نیمه خوابیده قرار دهید.
۶- بهتر است در قسمتی از وسیله نقلیه قرار بگیرید که کمترین تکان را دارد مثلا در میانه اتوبوس، صندلی جلوی خودرو و کنار بال هواپیما.
۷- از درون خودرو به مناظر نگاه نکنید یا اگر در قایق یا کشتی هستید به موج‌ها ننگرید و حرکت افق را تماشا کنید.
۸- بهتر است از بوهای تحریک‌‌کننده مانند سیگار دوری کنید. در هواپیما یا اتوبوس‌ دستگاه‌ تهویه‌ بالای‌ سر را روشن‌ کنید تا هوا بهتر جریان‌ پیدا کند.
۹- همچنین سعی کنید از شب قبل از مسافرت، کمتر غذا و نوشیدنی بخورید و در طول راه نیز شکم خود را نسبتا خالی نگه دارید.

پروبیوتیک یعنی چه؟

کلمه پروبیوتیک از کلمه یونانی به معنی “برای زندگی” گرفته شده است . پروبیوتیک معمولا” یک یا مخلوطی از چندمیکروارگانیسم هستندکه چنان چه توسط انسان یا حیوان مصرف شوند ، می توانند با بهبود خصوصیات میکروفلور گوارشی میزبان اثرات سودمند بسیار زیادی را اعمال نمایند.
پروبیوتیک ها به تحریک رشد باکتریهای مفید روده و یا به کاهش بیماریزایی میکروب های مضر کمک می کنند و مکانیسم عمل آن ها متکی به جایگزینی و زنده ماندن آن ها در دستگاه گوارش است .
روده انسان حاوی تقریبا” ۱۰۰ تریلیون باکتری زنده است که همگی آن ها با هم فلور میکروبی روده را به وجود می آورند ، این باکتری ها شامل انواع مفید ، مضر و خنثی هستند ، البته در افراد سالم باکتری های مفید غالب هستند .
باکتری های مفید در تولید ترکیبات مورد نیاز بدن مانند ویتامین ها و اسیدها ی آلی نقش موثری به عهده دارند . در مقابل ، باکتری های مضر ترکیبات سمی و سرطان زاتولید می کنند.بنابراین اگر باکتری های مضر در روده غالب بشوند نه تنها ترکیبات مغذی و ضروری تولید نمی شوند بلکه میزان ترکیبات مضر نیز افزایش می یابد .
فلور میکروبی روده وابستگی زیادی به ماده غذایی مورد استفاده شخصی دارد ، بنا بر این می توان فلور میکروبی روده را تغییر داد و میکروب های مفید را جایگزین انواع مضر آن کرد .
در واقع استفاده از میکروب های زنده برای افزایش سلامت انسان موضوع جدیدی نیست و هزاران سال است ، مردم همواره از مواد تخمیری به ویژه مانند ماست پروبیوتیکاستفاده میکنند.
پروبیوتیک ها چگونه عمل می کنند
پروبیوتیک ها به طرق مختلف بر سلامت فرد اثر میگذارند. این میکروارگانیسم ها می توانند در ناحیه روده با تولید اسیدهای آلی و مواد ضد میکروبی مانع رشد باکتری های بیماری زا شوند.
اسیدهای آلی تولید شده می توانند به عنوان یک منبع انرژی مورد استفاده سلول های روده قرار گیرند . تولید ویتامین ها به خصوص ویتامین های b , k از دیگر خصوصیات قابل توجه آنهاست.