انوع ادویه ها

انوع ادویه ها

اَدویه یا ادویه‌جات، مواد گیاهی استفاده شده به منظور عطر و طعم دهی به مواد غذایی هستند و از برخی از آن‌ها برای مقاصد خوراکی یا دارویی نیز استفاده می‌شود. یک ادویه می‌تواند دانه خشک شده، میوه، ریشه، پوست یا مواد مغذی گیاهی در مقادیر ناچیز به عنوان افزودنی مواد غذایی برای عطر و طعم و رنگ باشد و یا به عنوان یک ماده نگهدارنده باشد که باکتری‌های مضر را می‌کشد و یا از رشد آن‌ها ممانعت به عمل می‌آورد. ادویه ممکن به منظور عطر و طعم دهی به غذا و یا برای پنهان کردن طعم‌های دیگر استفاده شود. در آشپزخانه، ادویه جات از سبزیجات که برگ دار، قسمت‌های گیاه سبز مورد استفاده برای طعم دهی یا به عنوان چاشنی هستند، متمایز هستند.
ادویه‌ها جزء جدایی ناپذیر غذاها هستند و خوردن غذا بدون ادویه مثل خوردن غذا بصورت خام است. اگر ترکیب درست ادویه‌ها رعایت شود، غذا بسیار لذیذ خواهد شد. در هر کشور و هر فرهنگ، ادویه‌های گوناگونی به کار برده می‌شود و هر غذایی هم ادویه خاص خودش را دارد که با استفاده از ادویه‌ها، آن غذا طعمی خاص و مخصوص به خود را می‌گیرد و برای همین است که می‌توان تفاوت غذاهای ایرانی با هندی یا آفریقایی را فهمید. از طرفی ادویه جات خواص دارویی هم دارند و بیشتر آنها مواد اولیه طب سنتی – گیاهی به شمار می‌روند و در واقع در زمان‌های قدیم ادویه‌جات بعنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفتند و بعد به مرور با رشد داروهای شیمیایی کنار گذاشته شدند. در ایران و برای درست کردن غذاهای خاص ایرانی ادویه‌های خاصی به کار می‌رود که ترکیب آنها می‌تواند مزه اصلی و سنتی این غذاها را آشکار نماید.

ادویه پلو: این ادویه برای درست کردن لوبیا پلو و پلوهای مخلوط مثل کلم پلو، هویج پلو و گاهی برای قیمه پلو هم به کار می‌رود. این ادویه بصورت آماده در بازار موجود است اما ترکیب آن شامل: گل سرخ یا گل محمدی، زیره، دارچین، زنجبیل، جوز هندی، میخک و هل است.
ادویه آب گوشت: بیشتر ایرانی‌ها آبگوشت را با زردچوبه و فلفل و برگ بو درست میکنند، در صورتیکه آبگوشت هم ادویه مخصوص خودش را دارد و برای همین است که دیزی طعمی متفاوت و لذیذ را دارد : زردچوبه، دارچین، فلفل سیاه، جوز هندی، بادیان، میخک.
ادویه ترشی: زدن ادویه مخصوص به ترشی باعث می‌شود که طعم و بوی بسیار خوبی پیدا کند . این ادویه برای ترشی لیته و ترشی مخلوط و هفت بیجار مناسب است : نعنا خشک، گلپر، تخم گشنیز، تخم سیاه دانه، زیره سیاه و سبز ، کاری، زردچوبه.
ادویه ترشی بادمجان: گلپر، زردچوبه.
ادویه ماست و خیار: فلفل سیاه، نعنا خشک، ریحان، مرزه، ترخان خشک و پودر گل محمدی.
ادویه فلافل: زیره سبز، کاری، زنجبیل، فلفل قرمز، تخم گشنیز، گشنیز و شنبلیله.
ادویه کوکو سبزی: پودر گل محمدی، کاری، دارچین، فلفل سیاه.
ادویه مرغ و ماهی: برای از بین بردن بوی مرغ و ماهی بهترین ادویه زنجبیل و پودر سیر است.
ادویه کباب تابه‌ای: فلفل سیاه، پودر لیمو عمانی، کمی زردچوبه و سماق.
ادویه گوشت: برای طعم دادن به گوشت‌های خورشی بطور خاص، از جوز هندی استفاده می‌شود. ( دقت کنید هرگز بیشتر از ۴ گرم جوز هندی استفاده نکنید چون باعث اختلال در فعالیت بدن می‌شود). همچنین برگ بو بسیار مناسب است.
ادویه مرغ: بهترین ادویه برای طعم‌دار کردن گوشت مرغ استفاده از رزماری (اکلیل کوهی) است.
ادویه سوپ: سوپ ها ادویه‌های متنوعی دارند. بطور مثال به سوپ جو کمی پودر آویشن میزنند. در کل برای همه سوپ‌ها بهتر است یک یا دو عدد برگ بو اضافه کنید.
ادویه خورش قیمه: ادویه خاص خورش قیمه زردچوبه، فلفل، پودر لیمو عمانی، دارچین، کمی پودر گل محمدی و هل و زعفران است.
ادویه ایتالیایی‌: این یک ادویه بسیار عالی برای درست کردن پاستا، پیتزا، لازانیا و ماکارونی می‌باشد که البته به مایه آنها اضافه می‌شود: پونه، ریحان، رُزماری، آویشن، فلفل قرمز و مرزنجوش که همه اینها باید خشک و بصورت پودر باشد.

لیست ادویه ها
آویشن
رزماری (اکلیل کوهی)
انیسون
برگ بو
پاپریکا
تخم شنبلیه
تخم گشنیز
تمر هندی
گردوی بویا
جوز هندی
خردل
خسرودار
دارچین
رازیانه
زردچوبه
زرشک
زعفران
زنجبیل
زیره
زیره سبز
زیره سیاه
سماق
سیاه دانه
فلفل بهار
فلفل سفید
فلفل سیاه
فلفل قرمز
کاری
کنجد
گارام ماسالا
گلپر
گلرنگ/گل‌رنگ/گل رنگ
گل محمدی
میخک (ادویه)
نمک طعام
واسابی
وانیل
هل
هل سبز
هل سفید
هل سیاه

سبزی‌های معطر
ترخون
جعفری
ریحان
سنبل هندی
سیر
شنبلیله
شوید (شِبـِت)
لیمو عمانی
موسیر
نعناع

آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی گندم طلایی
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی کرج