هر اقدام بزرگ ابتدا محال به نظر می رسد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
خانه » رایانه و اینترنت » کودکان و عصر تکنولژی

کودکان و عصر تکنولژی

بچه ها به سرعت به سمت کامپیوتر جذب می شوند به ویژه زمانی که در یادگیری شان از بازی استفاده شود. بچه ها در مدت چند هفته کامپیوتر را یاد می گیرند.

قطعا رغبت و دغدغه بسیاری از والدین نیز همین است که کودکانی سالم و خلاق داشته باشند و بیش‌تر از خود آن‌ها به دنبال فراهم آوردن زمینه‌هایی برای تحقق چنین موضوعی هستند، پس نه تنها سرمایه‌گذاری در این حوزه ریسک تلقی نمی‌شود، بلکه سود مضاعفی را برای کسانی که دارای ایده‌های با ارزش باشند به ارمغان خواهند آورد. چون آموزش به کودکان بیشتر جنبه تفریحی و عملی دارد تا نظری، پس برای برخورداری تمامی خانواده های ایرانی از رایانه شخصی (به ویژه نوت بوک که مزایای بهتری نسبت به دسکتاپ دارد) نیازمند عزم ملی و برنامه ریزی در مدیریت کلان جامعه است.

در این میان رسانه ملی می تواند با ساماندهی مثبت، برنامه سازان را به ساخت برنامه های آموزشی ترغیب و تشویق کند که البته محتوا و قالب این برنامه ها نیز باید متناسب با درک ذهنی کودک باشد. مثلاً برنامه هایی که به صورت مسابقه و سرگرمی یا داستان های تخیلی اند، می تواند مفید باشد.

از آنجا که در ایران هنوز این امر آنطور که باید وارد سیستم آموزشی کشور نشده است ؛مدارس دروس کامپیوتر ارایه نمی دهند ، لیکن والدین می توانند به آسانی در خانه به کودکان کامپیوتر یاد بدهند. همچنین وب سایت های زیادی هستند که به کودکان کامپیوتر یاد می دهند.

مهارت های مختلفی هست که والدین به هنگام آموزش کامپیوتر به کودکان با آن رو به رو می شوند. این عناوین شامل فهم سیستم عامل، دانلود و آپلود، ذخیره سازی و باز کردن پرونده ها و سازمان دهی پرونده ها و پوشه ها است.

در اینجا به نکاتی چند در رابطه با آموزش هدفمند و مقدماتی کامپیوتر به کودکان اشاره می گردد:

**سخت افزارهای مختلف کامپیوتر را به بچه نشان دهید و به اون بگویید که هر یک چکاری انجام می دهندمثلا صفحه کلید، ماؤس، مانیتور، کیس و درایو ها، چاپگر و هر سخت افزار متصل به کامپیوتر ..

**به کودک یاد بدهید که چطور کامپیوتر را روشن و با روش درست خاموش کند. به او توضیح دهید که اگر کامپیوتر را به روش نادرست خاموش کند ممکن است کارتون ها و بازی های مورد علاقه اش خراب بشوند.

**به کودک نحوه ی حرکت با صفحه کلید و ماؤس را بیاموزید. در عین حال باید تفاوت کلیک چپ و راست و همچنین کلیک یکباره و دابل کلیک را به او بگویید. با استفاده از بازی های مناسب سن کودک به صورت عملی این تفاوت را نشان دهید.

**به کودک بیاموزید که چطور برنامه ها را باز کند. ایجاد و ذخیره ی فایل ها را به او یاد بدهید. مهارت های پایه ای تایپ را به کودک یاد بدهید. این کار را می توانید با استفاده از مثال های خود تان یا یک برنامه ی نرم افزاری آموزش تایپ انجام دهید. نرم افزارها باید متناسب با زبان و درک کودک باشد. معمولاً کودک خواندن و نوشتن فارسی یا انگلیسی بلد نیست اما می تواند فارسی یا انگلیسی حرف بزند. پس باید نرم افزارها بیشتر حالت گرافیکی و بازی داشته باشند و در ابتدا کودک را علاقمند سازند و البته دارای الگوهای ایرانی و متناسب با شأن فرهنگی جامعه باشند.

**نحوه ی استفاده از چاپگر و استفاده از درایو ها را به کودک تان یاد بدهید.

**به کودک یاد بدهید چطور به اینترنت وصل شود و یک صفحه ی مرورگر را باز کند. بخش های مختلف مرورگر شامل میله ی ابزار، نوار آدرس، سوابق و علایق (History & Bookmarks or favorites) را نشان دهید. نشان دهید که چطور اطلاعات مورد علاقه اش را جستجو کند و روی لینک کلیک کند. سایت هایی که بازی های کودکانه دارند به او معرفی کنید.

او تمایل پیدا می کند که دوباره وارد سایت بشود و کار کردن با آن را یاد بگیرد و زود به خاطر بسپرد.در عین حال در نظر داشته باشید که چون تنوع مطالب ارائه شده در فضای مجازی و اینترنت بسیار زیاد است در واقع کودکان نه تنها در معرض خطر اعتیاد بازی های اینترنتی قرار گرفته اند که در معرض آموزش بسیاری از مسائل غیراخلاقی نیز قرار می گیرند. از همین رو والدین باید هوشیار بوده و هم بر ساعات استفاده کودکان خود از اینترنت و هم دسترسی کودکان خویش به سایت ها نظارت داشته باشند؛

در واقع بی حد و مرز بودن دنیای اینترنت و نامحدود بودن آن و جاری نبودن قوانین محدود کننده خاص بر اینترنت آن را بدل به پدیده ای بس خطرناک برای کودکان خواهد نمود.بنابراین والدین به موازات توجه به آموزش علوم الکترونیکی عصر اطلاعات به فرزندان خود می بایست عزم جدی و خستگی ناپذیری نسبت به محافظت و حراست از آنان در قبال صحت و سلامت بن باران اطلاعاتی دنیای مجازی نمایند.
http://8pa.ir/clothing.html

برچسب ها : , , , ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است