آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
خانه » دانستنی های سفر » روشهای مختلف جهت یابی۲

روشهای مختلف جهت یابی۲

جهت یابی به وسیله ستاره قطبی

در هنگام شب که آسمان صاف است از یک مجموعه هفت ستــاره ای به نـــام دب اکبر ( خرس بزرگ ) استفاده می کنیم. شکل این هفت ستاره به صورت یک ملاقه است که هر گاه فاصله دو ستاره سر آن را پنج برابر امتداد دهیم به ستاره قطبی می رسیم که خود ابتدای هفت ستاره دب اصغر ( خرس کوچک) است

جهت یابی به وسیله ستاره قطبی

جهت یابی به وسیله هلال ماه

یکی از متداول ترین و شاید آسان ترین روش های جهت یابی در شب استفاده از هلال ماه می باشد. برای این منظور اگر سفر شما از تاریخ اول ماه تا ۱۵ ماه باشد (نیمه اول ماه) می باشد سمت برجستگی ماه به شما جهت غرب را نشان می دهد. اما در نیمه دوم ماه یعنی از تاریخ ۱۵ ام تا روز آخر ماه برجستگی هلال ماه سمت شرق را به شما نشان می دهد.

جهت یابی به وسیله هلال ماه

اگر دو نوک (تیری) هلال ماه را بهم وصل کنیم، حرف p درست شد، هلال ماه به سمت مغرب است و اگر q درست شد ه هلال به سمت مشرق است.

جهت یابی به وسیله درختان

وزش باد و تابش آفتاب بر درختان تاثیر مستقیم دارد. اگر می خواهید از درخت برای جهت یابی استفاده کنید توجه داشته باشید که درخت به وسیله تپه و یا بین سایر درختان و ساختمان محصور نباشد. به طور کلی درخت باید کاملا در محیط طبیعی خود قرار داشته باشد. عموما درختان در جهت ورزش باد غالب منطقه خم می شوند. عموما خزه ها و گل سنگ ها بیشتر در جهت شمالی رشد پیدا می کنند. به همین دلیل محل رشد خزه و گل سنگ معرف جهت شمال می باشد.

جهت یابی به وسیله درختان

شاخه درختان اگر بیشتر عمودی باشد یعنی به سمت شمال است و اگر بیشتر حالت افقی داشته باشد جهت جنوب را نشان می دهد. جهت رویش بعضی از درختان به سمت جنوب است زیرا به سمت خورشید رشد میکنند. پوست بعضی درختان به سمت شمال تیره تر و خشن تر است. حلقه های تنه درخت به سمت شمال ضخیم تر از قسمت جنوبی هستند.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است